Answer:
$4,835
Explanation:
The computation of the payment made by Long is shown below:
= Sale value of video system - discount + freight charges
where,
Discount = Sale value × discount rate
= $6,000 × 2%
= $1,200
The other items values remain the same
Now put all the values to the above formula,
So, the value would be equal to
= $6,000 - $1,200 + $35
= $4,835
Answer:
The price of the stock six years from now will be $56.94
Explanation:
To calculate the price of a stock that pays a dividend which grows at a constant rate forever, we use the constant growth model of DDM. The current price of stock using the constant growth model is calculated as follows,
P0 = D1 / r - g
As, we don't know the D1, that is dividend expected for the next year, we will calculate it first,
45 = D1 / (0.12 - 0.04)
45 * (0.12-0.04) = D1
45 * (0.08) = D1
3.6 = D1
We use the D1 to calculate the price today. Thus, we will use D7 to calculate the price six years from now.
D7 = D1 * (1+g)^6
P6 = 3.6 * (1+0.04)^6 / (0.12 - 0.04)
P6 = $56.939 rounded off to $56.94
Answer:
The correct option here is D) $450,000.
Explanation:
The differential revenue from the acceptance offer is the additional amount of revenue that will be generated without affecting the revenue generated from the domestic sales in the normal course of operations.
The differential revenue from acceptance of offer can be calculated as -
= Selling price per unit per offer x number of units per offer
= $15 x 30,000
= $450,000
Therefore $450,000 is the differential revenue from the acceptance of offer.
Answer:
Alex is not at his seat and Danny urgently requires some documents, so he logs in to Alex's computer and mails the file to himself.
Explanation:
Logging in to another employee's system without his/her consent nor informing the boss of the firm is an unethical business practice.
Alex might have some vital and private information or data on his system in which he alone must access it.
Answer:
c. $110,000
Explanation:
The computation of profit (loss) from Option One is shown below:-
Profit (loss) from Option One = Sold unit × (Cut the price - Variable cost) - Fixed cost
= 15,000 × ($70 - $56) - $100,000
= 15,000 × $14 - $100,000
= $210,000 - $100,000
= $110,000
Therefore for computing the profit (loss) from Option One we simply applied the above formula.