Answer: Nontariff barriers
Explanation:
Nontariff barriers are trade barriers that are used whereby the import and export of goods and services are restricted. It should be noted that the restriction is not by tariffs but can include include embargoeds, quotas, sanctions, and levies.
The main reason for trade barriers are to generate revenue for the government and also to protect the local industries.
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000
Answer:
Recruiting
Internal communication
Online community building
Explanation:
Blogs allow businesses to interact with customers and employees and to keep them informed.
Blogs can potentially reach far-flung and vast audiences.
Companies use blogs for public relations, customer relations, crisis communication, market research, viral marketing, online communities, internal communication, and recruiting.
Answer:
10.16 gallons of gas
Explanation:
To be exact, a US gallon contains 3.78541 liters.
So a gallon of gasoline contains 3.78541 liters of gasoline, which means that one gallon of gasoline costs 1.30€ x 3.78541 = 4.92€
If the visitor has 50€, he/she can purchase 50€/4.92€ = 10.16 gallons of gas
*Only the US, Myanmar and Liberia use the imperial system of measurement (e.g. miles, yards, feet, gallons, quarts, etc.) while the rest of the world uses the metric system (e.g. meters, kilometers, liters, etc.). But the US was one of the first countries in the world to formally adopt the metric system (since the 19th century), but the change was not mandatory, so most people continued to use the imperial system as part of the culture.
Answer:
correct option is c.4%
Explanation:
given data
maturity value = $1,000
nominal rate of return r = 10 percent = 5 % semi annually = 0.05
mature time t = 5 years = 10 semi annually
current market value = $768
solution
we apply here present value formula that is
present value = coupon rate × maturity value ×
+
..............1
put here value and we get
$768 = coupon rate × $1000 ×
×
solve it we get
coupon rate = 1.99549 % Semi-annual
so here annual coupon interest rate is = 2 × 1.99549 %
annual coupon interest rate is 3.99 = 4%
so correct option is c.4%