The believe that the best answer among the choices provided by the question is D. Full-size numbers followed by a period.
Hope my answer would be a great help for you. If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Total Estimated total machine-hours (MHs) 10,000
Estimated total fixed manufacturing overhead cost= $45,800
Total Estimated variable manufacturing overhead cost- per MH= $1.90 + $2.10= $4
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
<u>Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base</u>
<u>Estimated FIXED manufacturing overhead rate=</u> (45,800/10,000)= $4.58
Answer:
Small-scale and flexible; Large-scale and inflexible.
Explanation:
Job shops tend to be <u>small scale and flexible</u> while continuous processes tend to be <u>large scale and inflexible</u>.
Job Shop: It is defined as small manufacturing units that produce a specific and customized product in small batches. Most of the products produced in this process have a unique set up. The estimation of costs is generally most difficult when the Job shop process has been chosen.
Continous processes: It is a streamlined process that has a production flow of products from one step to another without any interruption. A larger quantity is produced at one time, not in batches. It requires sophisticated control system.
Answer:
$153,000
Explanation:
The computation of the net present value is shown below:
= Present value of all cash inflows including salvage value after considering the discount factor - initial investment
where,
Present value is
= Four year cash inflows × PVIFA factor for 11.5% for 4 years + (one year cash inflow + salvage value) × discount rate for 11.50% at five year
= $300,000 × 3.0696 + ($300,000 + $100,000) × 0.5803
= $920,880 + $232,120
= $1,153,000
And, the initial investment is $1,000,000
So, the net present value is
= $1,153,000 - $1,000,000
= $153,000