Answer:
$13.33
Explanation:
Test A
Charging rate $65
Variable cost ($25)
Contribution margin $40
Contribution margin per machine hour $40/3=$13.33
Answer: phase exit criteria is firmly establish
Explanation:
A work breakdown structure simply has to do with the completion of tasks in order to get the final product. The aim of the work breakdown structure is to keep project members focused and achieve their goals.
Process Breakdown Structure can provide a reasonable alternative to a work breakdown structure for an extensive development project if the phase exit criteria is firmly establish.
Answer:
The company’s profit margin for the current year ended December 31 (rounded to the nearest decimal point) is 20%
Explanation:
Use the following formula to calculate the Profit Margin
Profit Margin = 
Where
Net Income = $20,000
Net Sales = $100,000
Placing values in the formula
Profit Margin = 
Profit Margin = 0.2 x 100
Profit Margin = 20%
Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
Kane manages a used book store he reads a report advising him to stock more encyclopedias. However the report is mistaken customers in Kane's town hardly ever buy encyclopedias. what problem could this mistake cause?
As mentioned below, if the consumers do not buy the encyclopedias, then they will lose money due to purchasing items that consumers do not want. It's necessary to not only look over reports, but understand the reports to make sure that a business is not overstocking in items that consumers are not actually in demand for. Consumers will purchase items they have a demand for and based on the reports, you can understand the items they are in demand for versus the items they will not be purchasing.