Answer:
The large application should be produced first by management in order to incorporate short run profit maximizing strategy.
Explanation:
In order to maximize profit in the short run by management, we need to calculate the unit profit per machine hour for each appliances. Using the following formulae, as shown below:
Unit Profit / Machine-hours per unit = Unit Profit per Machine hour
<u>Small Application</u>
40 / 20 = $2 per machine hour
<u>Medium Application</u>
115 / 40 = $2.875 per machine hour
<u>Large Application</u>
340 / 100 = $3.4 per machine hour
As per the above calculation the large application gives the highest profit per machine hour so should be produced first. Afterwards if any machine hour is left then medium application should be produced second and finally, small application third.
Answer:
2. 9 million
Explanation:
We know that
Unemployment rate = Number of unemployed workers ÷ Civilian labor force
6% = Number of unemployed workers ÷ 150 million
So, the number of unemployed workers would be
= 150 million × 6%
= 9 million
We simply applied the unemployed rate so that the number of unemployed workers could come
All other information given is of no significance. So, ignored it
Answer:
I used an excel spreadsheet to calculate this:
the least squares regression line:
y = a + bx
y = $2,752 + 3.87x
where y = total cash wash costs and x = rental returns
fixed costs = $2,752 per month
variable cost = $3.87 per car washed
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
Project scope is the one which is defined as the how the goals as well as objectives of the project are defined. This states the lists that goals, what the deliverables would be, the tasks required to make the deliverables, what the costs or expense for that would be and the deadlines. In short, it is the parameters of the whole project.
So, the one which will not be included in the planning process of the project scope is how the case of the business would be created.