answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina [24]
1 year ago
7

Blue Vibrance Company sells a product used in many manufacturing processes. The sales activity involves three activity areas: Ac

tivity Area Cost Driver and Rate Order taking $100 per purchase order Sales visits $50 per visit Delivery vehicles $1 per delivery mile The following customer information is given: AX BY DZ Units sold 100,000 80,000 60,000 List price $50 $50 $50 Actual sales price $45 $48 $50 Number of purchase orders 30 20 10 Number of sales visits 6 5 3 Number of delivery miles 100 80 60 Which customer is most profitable?
Business
1 answer:
hjlf1 year ago
3 0

Answer:

The answer and procedures of the exercise are attached in a microsof excel document.

Explanation:

After a research on internet I found the exercise and the questions better explained. The correct formulation is attached as an image. Please let me know that we are looking to the same exercise.

Please consider the data provided by you. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.

Download xlsx
You might be interested in
Kawai Corporation, which makes and sells 85,000 radios annually, currently purchases the radio speakers it uses for $8.00 each.
andriy [413]

Answer:

Effect on income= $-117,500

Explanation:

Giving the following information:

Kawai Corporation, which makes and sells 85,000 radios annually, currently purchases the radio speakers it uses for $8.00 each.

Kawai estimates that the cost of materials and labor needed to make speakers would be a total of $6.50 for each speaker. Also, supervisory salaries, rent, and other manufacturing costs would be $170,000. Allocated facility-level costs would be $75,000.

Buy= 85000*8= $680,000

In house:

Production costs= 6.5*85,000 + 75,000= 627,500

Other fixed costs= 170,000

Total cost= $797,500

Effect on income= 680,000 - 797,500= $-117,500

3 0
1 year ago
A fleet repair facility has the capacity to repair 800 trucks per month. However, due to scheduled maintenance of their equipmen
Svetlanka [38]

Answer:

Efficiency of the repair shop is 66.67%

Explanation:

Efficiency is the ability to avoid the available resources such as workforce, time, money, material etc. The maximum output in the available resources is efficiency.

Total Capacity of repair fleet = 800 trucks

Effective Capacity of repair fleet = 600 trucks

Actual Output = 400 trucks

Trucks Utilization = Actual Output / Total Capacity = (400 / 800) x 100 = 50%

Efficiency = Actual output / Effective Capacity = (400 / 600) x 100 = 66.7%

7 0
1 year ago
Vietnam and Ecuador both produce shrimp and rice. Vietnam can produce 180 thousand pounds of shrimp or 60 thousand pounds of ric
Elden [556K]

Answer:

(a) 3 pounds of shrimp

(b) 5 pounds of shrimp

Explanation:

Opportunity costs refers to the costs or benefits that are foregone to select some other alternative.

Vietnam can produce 180,000 pounds of shrimp or 60,000 pounds of rice in a year:

Opportunity cost of producing one pound of rice = 180,000 ÷ 60,000

                                                                                  = 3 pounds of shrimp

Ecuador can produce 130,000 pounds of shrimp or 26,000 pounds of rice in a year:

Opportunity cost of producing one pound of rice = 130,000 ÷ 26,000

                                                                                  = 5 pounds of shrimp

Therefore,

According to the principle of comparative advantage, the Vietnam has a comparative advantage in producing rice because it has a opportunity cost of producing rice than Ecuador.

7 0
1 year ago
Donald owns a two-family home. He rents out the first floor and resides on the second floor. The following expenses attributable
ElenaW [278]

Answer:

900 real estate taxes

600 mortgage interest

500 utilities

300 repairs

0 painting

1000 depreciation

= 3300

Answer: $3,300

Explanation:

3 0
1 year ago
A company purchased a delivery van for $23,000 with a salvage value of $3,000 on September 1, 2008. It has an estimated useful l
Maksim231197 [3]

Answer:

B

Explanation:

The value to depreciate is always the total asset value minus the salvage value. In this case, $23,000-$3000=$20,000. The straight line method formula is:

Depreciation  = value to depreciate/useful years

Depreciation (year) = $20,000/5= $4,000

This formula calculates de depreciation expense each year from the purchase date, which means that on septemeber 1 of 2009 the company will register a depreciation expense of $4,000. But, from september 1,2008 to  December 31, 2008 is less than a year we have to calculate the depreciation for each month.

Depreciation (month)= $4,000/12= $333,33

But since that depreciation would be for december 1, we need to calculate the depreciation for each day

Depreciation (day) = $333,33/31 = $10,75

From september 1 to december 1: 3 months, then $333,333 x 3= $1000

And from december 1 to december 31: 30 days, then $10,75 x 30= $322, 58

The depreciation expense on December 31 is: $1000+$322,= $1322,58 that is almost $1,333. On January 1 the depreciation expense would be $1,333.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What does Andrew Mohebbi name as being the best thing about being an entrepreneur? (Site 1)
    15·2 answers
  • On January 1, 1990, Emilio deposited $1650 into a savings account paying
    6·2 answers
  • Kalyan Singhal Corp. makes three products, and it has three machines available as resources as given in the following LP problem
    5·1 answer
  • Randy Guerrero wants to buy a home in Atherton, California, where the price of an average house is over $1 million. He is saving
    6·1 answer
  • Many manufacturers have quality control programs that include inspection of incoming materials for defects. Suppose a computer m
    15·1 answer
  • Rutch Corporation manufactured 54,000 door jambs during September. The fixed-overhead cost-allocation rate is $50.00 per machine
    9·1 answer
  • SBD Phone Company sells its waterproof phone case for $114 per unit. Fixed costs total $222,000, and variable costs are $34 per
    6·1 answer
  • Refer to the following trial balance. ​ Debit Credit Cash $19,000 ​ Accounts Receivable 40,000 ​ Merchandise Inventory 62,000 ​
    12·1 answer
  • The Connors Company's last dividend was $1.00. Its dividend growth rate is expected to be constant at 15% for 2 years, after whi
    7·1 answer
  • The economy of Elmendyn contains 900 $1 bills. If people hold all money as currency, the quantity of money is $ . If people hold
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!