answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
1 year ago
12

Delray Manufacturing needs to better budget and analyze costs. While Delray has experienced high sales growth, it has struggled

to effectively manage costs and inventories. Delray aims to end each month with direct materials inventory equal to 40% of next month’s production needs. Each finished unit requires 4 pounds of direct materials and 2 hours of direct labor. Delray budgets $12,000 of fixed overhead costs per month. A Tableau Dashboard is provided to aid our analysis.
Business
1 answer:
dusya [7]1 year ago
4 0

Answer  and Explanation:

1.

Direct Material budget  

April May June

Budgeted Production (Units) 880 1100 1075

Material required per unit (Pounds)4 4 4

Materials needed for production 3520 4400 4300

Add : Desired Ending Inventory 1760 1720 1800

Total Material Requirements (Pounds) 5280 6120 6100

Less : Beginning Inventory 1408 1760 1720

Materials to be purchased (pounds) 3872 4360 4380

Material price per pound $ 3 $ 3 $  3

Budgeted Cost of direct material purchases $     11,616 $        13,080 $       13,140

Ending Inventory is 40% of next month production needs

Ending inventory for June can be analysed from chart given above which shows 1800, therefore production for July is = 1800/40% = 4500 units

Beginning Inventory is taken as 40% of current months

2.

Direct Material budget  

April May June

Budgeted Production (Units) 880 1100 1075

Material required per unit (Pounds) 4 4 4

Materials needed for production 3520 4400 4300

Add : Desired Ending Inventory 1540 1505 1575

Total Material Requirements (Pounds) 5060 5905 5875

Less : Beginning Inventory 1408 1540 1505

Materials to be purchased (pounds) 3652 4365 4370

Material price per pound $  3 $   3 $  3

Budgeted Cost of direct material purchases $     10,956 $        13,095 $    13,110

Budgeted cost for april will therefore down, as less material is required and needed to be purchased.

You might be interested in
A production line engineer, Shane, checks every chip for quality control (QC). His workers find errors approximately every 150 c
Setler [38]

Answer:

the question is incomplete:

The line produces 100,000 chips per year.

Every chip is purchased.

Chips cost about $9.00 to produce.

Chip testing runs about $4.00 per chip.

Chip repair (manpower and material) is about $2.00.

This repair cost includes re-testing.

Profit per chip is $0.25 after testing.

There are fifteen full time employees working under Shane.

Two part-time employees work under Shane's supervision.

Shane's manager has been with the company for about 7 years.

Shane has been working under the same manager for several years and has had relatively good relations with Rob.

the requirements are:

1. What percent of the chips may fail if Xanthum, Inc. Orders 15,000 chips from Shane's production line?

  • 1 out of every 150 chips is defective, so % of defective ships = (1 / 150) x 100 = 0.667%
  • since Xanthum ordered 15,000 chips, approximately 100 chips will be defective

2. Do you believe this is an acceptable failure rate? From the perspective of Xanthum? From the perspective of the manufacturer? Why (not)?

  • As a client (Xanthum), no failure rate is acceptable. I personally would return the chips and probably not buy from them anymore. Imagine that you use the chips to manufacture something else, then the defective chips will hurt you product's reputation and will cost you money.  
  • As a manufacturer, it is an acceptable rate since 99.333% of the chips don't have any type of defect. The problem is not the failure rate (which is really small), the problem is doing nothing about it.

3. If Shane's line produces 100,000 chips per year how much will it cost to:

a) Test and repair each chip?

  • you will spend 100,000 x $4 = $400,000 testing the chips
  • repair costs = (100,000 x 0.667%) x $2 = $1,333.33

b) Test all chips and ax the defective chips?

  • you will spend 100,000 x $4 = $400,000 testing the chips
  • costs from axed chips = 667 chips x ($9 + $4) = $8,671

c) Test no chips and replace customers chips on an as-need basis?

  • if you do not test any chip, then the testing cost is $0
  • the total amount of defective chips returned can vary from 0 - 667, if 0 are returned, then the cost of replacing chips is $0. If 667 chips are returned, the replacement cost = (667 x $9) + lost profit from replaced chips = $6,003 + [667 x ($4 + $2 + $0.25)] = $6,003 + $4,168.75 = $10,171.75 pus any other costs associated to replacing the chips

4. Is the Rob's estimate reasonable? What about his assertion that it is cheaper not to discard the defective chips?

  • Since replacing defective chips is much cheaper than testing and repairing them, then Rob is right about earning more money by not repairing them. But, he is not considering how the company's sales will be affected by selling defective chips. If we return to question 2, if I was a client, i wouldn't buy any more chips from Rob's company since they are defective. The costs of defective parts can result in potential lawsuits and product reputation. Rob is only considering manufacturing costs, he is not considering how this might affect the company in other ways. E.g. Imagine that Xanthum manufactures medical equipment and since Rob's chips were defective, they fail. If Xanthum is sued by its customers, Rob's company will also be sued.  
5 0
2 years ago
When evaluating a Website, which of the following statements might indicate the site is based on the author’s opinion instead of
lidiya [134]
It is from my experience since if it is from his experience then the author could tell us something like it is a beautiful place or it is very warm. based on these statements it is opinions since he doesn't have a fact do back it up. his experience tells us what he thought so it is his opinion
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Microsoft and a smaller rival often have to select from one of two competing technologies, A and B. The rival always prefers to
Mrrafil [7]

Answer:

True

Explanation:

Microsoft matrix along with his rivals. There are two ways to use the technology. Microsoft and its rival can move simultaneously. The equilibrium strategy can be determined y pay off matrix. The both companies use pure strategy. The criteria for pure strategy is max-min and min-max. The max-min strategy means select least case from all the best cases and min-max is selecting the best case from all the least cases.

4 0
1 year ago
Carlos Consulting Inc. provides financial consulting and has collected the following data for the next year’s budgeted activity
ipn [44]

Answer:

1. 40%

2. $1140

Explanation:

1. The material loading charge usually covers the costs of purchasing, receiving, handling, and storing materials, plus any desired profit margin on the materials themselves and expressed as a percentage of the total estimated costs of parts and materials for the year.

Step 1

Compute the supply cost:

Supply cost = Supply clerk’s wages + Fringe benefits of supply + Related overhead of supply

Supply cost = $18,000 +  $4,000 + $20,000 = $42,000

Step 2

Calculate the material loading charge:

material loading charge = ((supply costs/Total estimated material cost)×100) + Profit margin on materials

Material loading charge = (($42,000/$168,000)×100) + 15%

Material loading charge = 25% + 15% = 40%

The material loading charge is 40%

2. Calculating the Client's bill

Step 1

Calculate the estimated consultant cost (ECC):

ECC = Consultants’ wages + Fringe benefits for consultant + Related overhead for consultant

ECC = $90,000 + $22,500 + $17,500 = $130,000

estimated consultant cost = $130,000

Step 2

Calculate the total price per consulting hours (PCH)

Cost per consulting hour = estimated consultant cost /Total estimated consulting hours

Cost per consulting hour =  $130,000/5,000 = $26

Price per consulting hours = Cost per consulting hour + Profit margin per hour

Price per consulting hours = $26 + $20 = $48

total price per consulting hours = Price per consulting hours × 20

total price per consulting hours = $48 × 20 = $960

Client's bill = total price per consulting hours + $180 of materials

Client's bill = $960 + $180 = $1140

The client's bill is $1140

3 0
1 year ago
Assume that Abby, Ben, Clara, Joe, and Matt are the only citizens in a community. A proposed public good has a total cost of $1,
serg [7]

I THINK ITS MIDDLE FINGERS AT THESE AHOLE MODERATORS

6 0
2 years ago
Other questions:
  • On January 1, 1990, Emilio deposited $1650 into a savings account paying
    6·2 answers
  • Ring Company designs and builds jewelry. During June it had applied overhead of $120,000. Overhead is applied at the rate of 75%
    6·1 answer
  • It’s important in business today for all firms to work to cut out the middleman. Intermediaries represent costs that can be save
    8·1 answer
  • Harry receives an invoice from one of its European suppliers for antiques. The amount of the invoice is $40,000 with terms of 3/
    14·1 answer
  • Deluxe Company expects to pay a dividend of $2 per share at the end of year 1, $3 per share at the end of year 2, and then be so
    15·1 answer
  • Assume that the number of hosts connected to the Internet at year 2010 is five hundred million. If the number of hosts increases
    11·1 answer
  • A quality improvement project was initiated in an industry that has seasonal demand for their product, coolers/ice chests, which
    9·1 answer
  • Bluestone Company had three intangible assets at the end of the current year: a. A patent purchased this year from Miller Co. on
    15·1 answer
  • Vince Lupino works for Best Supplies Company, which pays its employees time and a half for all hours worked in excess of 40 hour
    6·1 answer
  • Games R Us manufactures various games. For March, there were no beginning inventories of direct materials and no beginning or en
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!