Answer:
(a) An employee’s monthly credit card payments are nearly 75% of her monthly earnings. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(b) An employee earns minimum wage at a firm that has reported record earnings for each of the last five years. select a fraud triangle factor. Rationalization.
(c) An employee has an expensive gambling habit. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(d) An employee has check-writing and -signing responsibilities for a small company, and is also responsible for reconci. Opportunity.
Explanation:
Fraud refers to obtaining something of value with a false representation of facts.
The fraud triangle factors are:
Opportunity: A situation that allows fraud to happen, for example, there are no internal controls in a company.
Financial pressure: There is a need that takes a person to commit fraud, for example, a debt.
Rationalization: The person that commits the fraud justifies it in his mind, for example, the person needs the money more than the big organization.
A. would be your answer :) hope this helps
One important factor that Vivian needs to consider is that demand changes as a result of changes in price, however, other factors could affect the demand for goods or services, examples are, changes in the price of related goods, the income of the people, changes in preference etc.
Therefore, based on this fact, Vivian should consider "Price elasticity of demand." Price elasticity of demand can be defined as a measurement used in economics to show the responsiveness or elasticity of the quantity demanded of a good or service to a change in its price when nothing but the price changes.
Answer:
3,825.2 labor hours
Explanation:
Learning rate (Unit 1 and unit 2):
= Labor hour required for 2nd unit ÷ Labor hour required for 1st unit
= 1,200 ÷ 2,000
= 0.60
Learning rate (Unit 2 and unit 3):
= Labor hour required for 3rd unit ÷ Labor hour required for 2nd unit
= 1,130 ÷ 1,200
= 0.94
Average of learning rates = (0.60 + 0.94 ) ÷ 2
= 0.77
As per learning curve calculator the value of 77% for 6 units = 4.0776
Cumulative time = Factor × Time of first unit
= 4.0776 × 2,000
= 8,155.2
Hence,
Time for next three units:
= Cumulative time - Sum of the time of first, second and third unit
= 8,155.2 - (2,000 + 1,200 + 1,130)
= 3,825.2 labor hours should Simpson plan for.
Answer:
$555,000
Explanation:
Calculation for the amount that will be reported for consolidated cash after the acquisition is completed
Cash at Kirkwood Inc $475,000
(900-400-15-10)
Add Cash at Soufflot Company $80,000
Consolidated cash after acquisition is completed $555,000
Therefore the amount that will be reported for consolidated cash after the acquisition is completed will be $555,000