Answer:
Increase in operating income by $12,000
Explanation:
The above is an incomplete question because the value for 'space normally used to produce the rented line' is missing. However, I assumed the value is $26,000 per year as gotten from the internet -Chegg.
Given the above information, the operating income can be affected as calculated below;
Sales revenue $85,000
Add additional revenue $26,000
Total revenue $11,1000
Less: variable expenses ($40,000)
Contribution margin $71,000
Less: fixed expense ($52,000)
New net operating income
$19,000
Less: Original operating income
($7,000)
Increase in operating income
$12,000
This is a key idea with international trade. This involves what is known as comparative advantage.
let's say country A can produce a ton of soybeans in 4 hours and a ton of corn in 2 hours. While country B can produce a ton of soybeans in 15 hours and a ton of corn in 5 hours.
Looking at this set up you can see that country A can produce both corn and soybeans faster, so they have an absolute advantage in both!
However what trade is based on is opportunity cost. So if we think about how much corn country A has to give up to produce soybeans, they have to divert a total of 4 hours from corn to soy beans to produce one ton of soy beans. That 4 hours could be used to produce 2 tons of corn (since 2 hours for 1 ton and we're taking away 4 hours!). So opportunity cost of soybeans in country A is 2 corn.
In country B they would need a total of 15 hours to produce one extra ton of soybeans, but those 15 hours could instead be used to produce 3 tons of corn (5 hours per ton and we're stealing 15 total hours). That means country B's opportunity cost is 3 corn.
Since A has a lower opportunity cost in produce soybeans they will specialize and B will specialize in corn.
Answer:
Explanation:
one-year forward rate for year 2:
(1+4.75%)(1+f)=(1+4.95%)^2
(1+4.75%)(1+f)=1.10145025
(1+F)=1.10145025/1.0475
(1+f)=1.0515
f= 5.15%
one-year forward rate for year 3
:
(1+4.95%)^2 (1+f)=(1+5.25%)^3
(1+4.95%)^2 (1+f)=1.16591345312
(1+f)=1.16591345312
/1.10145025
(1+f)=1.0585
f=5.85%
one-year forward rate for year 4
:
(1+5.25%)^3 (1+f)=(1+5.65%)^4
(1+f)=1.0685
f= 6.85%
The answer in the space provided is sales presentation. In
this stage of selling process, it is where a sales representative tries to
determine which the buyers wants and he or she would likely present products
that would make the buyers think or to have a thought of buying the product
that has been offered down to him or her.
Answer:
$470,425
Explanation:
The computation of the amount reported as bond payable is shown below:
<u>Particulars Interest at 4.5% Interest at 5% Amortized UnAmortized CV</u>
<u> discount discount </u>
Starting value $30,500 $469,500
($500,000 - $469,500)
June 30 $22,500 $23,475 $975 $29,525 $470,425
($500,000 × 4.5%) ($469500 × 5%)
The six months rate would be the half of the rates given in the question