Benefits of having a mindfulness life is that you will think before making decisions.
Answer:
Under the accrual basis, it should recognize $1,000,000 as property tax revenue for the year 2019. The remaining $45,000 that it does not collect in year 2019 will be accounted for as Property Tax Receivable while the $5,000 will be recorded as Uncollectible Expense in 2019.
Explanation:
The accrual concept or basis of accounting requires that all revenues and expenses relating to a fiscal year be recognized in that accounting year. It is not only the actual cash receipts and payments that should be recognized. This means that any revenue that is due but not yet received will be accounted for in the year that the revenue arises. And all the related expenses for raising the revenue will also be accounted for in the same year.
Answer:
Lopez Sales Company
1. Amount of Gross Margin recognized by Lopez:
Sales = $81,600
Less cost of sales = $38,400
Gross Margin = $43,200
2. Amount of the gain on the sale of land recognized by Lopez:
Land:
Selling price = $81,000
less Cost = $43,200
Gain on sale = $37,800
Explanation:
a) Gross margin is the difference between the selling price and the cost price of a product. It is the profit determined before business running expenses are deducted to obtain the net income or margin.
It measures the ability of the business to generate enough income to cover expenses that are normally incurred in business, like rent, utilities, and salaries and wages.
b) The Gain on sale of any capital asset is the difference between the selling price and the cost (book value). This gain is reported separately in the income statement and is the subject of capital gains tax.
Answer:
The Square Box should accept Project B only
Explanation:
Square Box should decide the project whose Net present value (NPV) of future cash inflow is higher than the initial cost of investment
NPV of cash inflow from Project A = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+10,000/(1+12%)^3 = $15,377, lower then initial cost of $18,000 → deny Project A
NPV of cash inflow from Project B = 3,000/(1+12%)+7,000/(1+12%)^2+15,000/(1+12%)^3 = $18,936, higher then initial cost of $18,000 → accept Project B
Freedom of ownership is part of the government and the public sector business environment.
<u>Explanation:</u>
Freedom of ownership or a sharing vision offers a number of opportunities in the business environment. It allows the government to control the costs, generate the economies of scale and bargain costs down internally.
The freedom of ownership permits access to complex, specialized skills that can not be sourced locally. So this allows the government sector or the public sector environment to run the business successfully and to run it efficiently.