Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57
Range of reaction asserts that our genes set the boundaries within which we can operate and our environment interact with our genes
Explanation:
Range of reaction is that the characteristics that are expressed in the individuals are the results of the change in the both genetic characters and the changes that occur in the environment
They are also influenced by other factors like that the things to which they are exposed and the rate at which they occur if the father is a foot ball player the child is also automatically exposed to that environment which alters the phenotype of the child
Answer:
A. $117 million
B.13%
C. $21.75
Explanation:
B. Calculation to determine How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date
Expected Loss= 390*30%
Expected Loss= $117 millions
Therefore How large a loss in dollar terms will existing FARO shareholders experience on the announcement date will be $117 millions
B. Calculation to determine What percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss
First step is to calculate the Existing Shares Value
Existing Shares Value =36*$25
Existing Shares Value= $900 millions
Now let calculate the Expected Loss %
Expected Loss % = $ 117/$ 900
Expected Loss % = 13%
Therefore the percentage of the value of FARO’s existing equity prior to the announcement is this expected gain or loss will be 13%
C. Calculation to determine At what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement
Price Per Share: $ 25*(1 - 0.13)
Price Per Share$25*0.87
Price Per Share: $21.75
Therefore what price should FARO expect its existing shares to sell immediately after the announcement is $21.75
Answer:
a. $10,311
b. $0
c. $9,546.95
Explanation:
a. Deferred tax asset account:
= Deferred tax asset 2019 + Deferred tax asset 2020
Deferred tax asset 2019 = Bad debt for book purposes * tax rate
= 196,400 * 21%
= $41,244
Deferred tax asset 2020 = Bad debt for tax purposes * tax rate
= 147,300 * 21%
= -$30,933
Deferred tax account balance = 41,244 + (- 30,933)
= $10,311
b. Deferred tax liability account = $0
From the given details there are no tax liabilities.
c. Cost to Mini;
= Deferred tax asset * Present value factor
= 10,311 * 0.9259
= $9,546.95
Answer:
a. the advertisements wasted money and time because they were not targeted properly
Explanation:
The advertisement is not well targeted, with the increased unemployment in this region and the fact that the major source of economic wealth ( the beer manufacturer) has been bought and relocated, means the economy is not well profiled for the luxury cars that are advertised.
The company should first of all do it's research to gauge how well profiled the residents of the economy is to their products.
Ideally the target if the advertisement should be a thriving economy where there is excess cash to purchase luxury goods.