Answer:
Growth rate = 7.50%
Explanation:
Given:
Return on investment = 15%
Retention ratio = [1.5 / 3] 100 = 50%
Find:
Growth rate
Computation:
Growth rate = Return on investment*Retention ratio
Growth rate = 15% x 50%
Growth rate = 7.50%
<span>Answer;
Every time the procurement purchase or procures goods or services it is participating in the economy.
when you pay taxes to the government you are supporting the economy. Having a job to support your financial needs such as mortgages and bills will save you from going bankrupt and hurting the bank.
Explanation;
Financial decisions are important in any business, for the growth and development of the business, these includes, investments decisions, wages, purchases, loans and debtors.
These financial decisions have a direct or indirect impact on the economy; for example the purchase of goods and services impacts the economy directly, as it facilitates trade, and also the tax charged on the purchased goods and services.</span>
Answer:
=> fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 0.4482 = 44.82%.
=> fraction to equity = 0.5518 = 55.18%.
Explanation:
So, in this question or problem we are given the following parameters or data or information which are; that the utility function is U = E(r) – 0.5 × Aσ2 and the risk-aversion coefficient is A = 4.4.
The fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills and its equivalent fraction to equity can be calculated by using the formula below;
The first step is to determine or Calculate the value of fraction to equity.
Hence, the fraction to equity = risk premium/(market standard deviation)^2 - risk aversion.
= 8.10% ÷ [(20.48%)^2 × 3.5 = 0.5518.
Therefore, the value for fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 1 - fraction to equity = 1 - 0.5518 =0.4482 .
The constant in a system is the control.