Answer:
$532,000
Explanation:
The opportunity cost is the cost of the best option rejected.
In this case the option rejected was the investment project that would have returned a total fo 532,000
Therefore, the model 240 should produce a higher profit than 532,000 to reject his project.
The 310 model would have unused capacity as it has more capacity than model 240 but the company will not need to produce as much. So it is discarted from the calculation as it has inefficiency
Answer:
The optimal bundle is 6 pairs of dress shoes and 3 pairs of Crocs.
Explanation:
From the question,
Allowance (M) = $450; Price of dress shoes, Pd = $50; Price of crocs, Pc = $50
Note: MRS-price ratio, MUC- marginal utility from consuming casual Crocs ,MUD- marginal utility from consuming dress shoes
Optimal bundle is determined where MRS = Price ratio
MRS = MUC/MUD = 20DC/10C2 = 2D/C
Price ratio = Pd/Pc = 50/50 = 1
So, 2D/C = 1
Therefore, C = 2D
Budget constraint: M = Pd*D + Pc*C
So, 50D + 50*(2D) = 450
50D + 100D = 150D = 450
So, D = 450/150 = 3
C = 2D = 2*3 = 6
Answer: Decline.
Explanation:
If a million job seekers out of 5 million job seekers, get discouraged and stop job hunting, the unemployment rate would be recorded to have dropped, because it would mean that there are fewer individuals that are seeking for employment( in this case 4million).