answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
1 year ago
14

A depositor at a credit union is called a _____.

Business
2 answers:
Alexandra [31]1 year ago
7 0
The depositor at a credit union is called a customer
daser333 [38]1 year ago
5 0

A depositor at a credit union is someone who has full ownership rights.

Im not sure there is a name for them besides customer


I hope this helps you if it did PLEASE mark as BRAINLIEST

You might be interested in
Lanjan Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. Operating data for the first processing depar
jeka57 [31]

Answer:

Cost per Equivalent Unit = $663, 836/72,000 units = $9,220

Explanation:

We are asked to determine the cost per equivalent unit for conversion costs for the month of June

Step 1: we determine the quantity of units that were transferred to the next department

Quantity transferred = Opening Work in Progress + Units Started and in production - The Closing inventory of Work in Progress

= 14,000 units +76,000 units -20,000 units = 70, 000 units

Step 2: Calculate the number of Equivalent units in production

Equivalent Units in Production= Units transferred + The Closing Inventory of work in Progress

= 70,000 units + (20,000 units x 10%)

= 70,000 units + 2,000 units

=72,000 units

Step 3: We calculate the Cost per Equivalent Unit

= The Total Cost of Production / The Equivalent Units (determined in step 2)

Total Cost =Cost in beginning WIP Inventory + Additional Conversion cost

= $92,218 + $571,618= $663,836

Cost per Equivalent Unit = $663, 836/72,000 units = $9,220

8 0
1 year ago
Superior Company provided the following data for the year ended December 31 (all raw materials are used in production as direct
alex41 [277]

Answer and Explanation:

The Preparation of cost of goods manufactured is shown below:-

<u>Statement of Cost of Good Manufactured </u>

<u>Particulars                                             Amount</u>

Direct Material    

Beginning Inventory a         $40,000  

Purchases b                          $290,000  

Direct material available     $330,000

(c = a + b)  

Ending direct material

inventory d                             $10,000  

Direct Material used                           $320,000  

(e = c - d)

Direct Labor                                        $398,000  

                           ($683,000 - $285,000 - $320,000)

Factory Overhead                              $285,000  

Total Manufacturing Cost                   $683,000  

Add: Beginning WIP Inventory           $42,000  

                         ($690,000 + $35,000 - $683,000)

Less: Ending WIP Inventory                $35,000  

Cost of goods manufactured             $690,000

b and c The Preparation of schedule of cost of goods sold and income statement for the year is prepared below:-

<u>Schedule of cost of goods sold</u>

<u>Income statement for the year</u>

<u>Particulars                                             Amount</u>

Sales                                                     $915,000

                                           ($270,000 + $645,000)

Cost of goods sold    

Beginning inventory of

finished product                      $50,000  

Cost of goods manufactured $690,000  

Cost of goods available

for sales                                    $740,000  

Less:Ending finished good

inventory                                  $80,000

                       ($740,000 - $660,000)

Cost of goods sold

(Unadjusted)                             $660,000  

Over-applied Overhead           $15,000  

                         ($285,000 - $270,000)

Cost of goods sold (Adjusted)                   $645,000

                                      ($660,000 - $15,000)

Gross profit                                                   $270,000

                                 ($30,000 + $100,000 + $140,000)

Less: Selling & Administrative Expenses    

Selling Expenses                   $140,000  

Administrative expenses       $100,000    $240,000  

Operating income                                      $30,000

5 0
2 years ago
When American Airlines decided to review new ideas aimed at first-class passengers on very long flights, like an ultra high-spee
Butoxors [25]

Answer:

define the problem and research objectives

Explanation:

According to my research on the marketing research process, I can say that based on the information provided within the question their first step was to define the problem and research objectives. This allows the company to come up with the right strategy for this specific situation in order to achieve their objectives.

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

4 0
1 year ago
CDF Appliances has assembly plants in Atlanta and Fort Worth where it produces a variety of kitchen appliances, including a 12-c
zloy xaker [14]

Answer:

Cappuccino machines should be produced in Atlanta and coffee makers in Fort Worth. The Fort Worth facility would need to operate 100 hours per week and the Atlanta facility would need to operate 140 hours per week.

Total costs associated to operating the facilities = ($2,400 x 100) + ($600 x 140) = $324,000

Explanation:

Since there is not constraint regarding the total number of labor hours that each plant can operate, then we must choose the plant that operates at the lower cost. The only restriction is total time = 7 days x 24 hours = 168 hours per week:

production costs Atlanta:

coffee maker = $600 / 160 = $3.75 per unit

cappuccino machine = $600 / 200 = $3 per unit

production costs Fort Worth:

coffee maker = $2,400 / 800 = $3 per unit

cappuccino machine = $2,400 / 200 = $6 per unit

Cappuccino machines should be produced in Atlanta and coffee makers in Fort Worth. The Fort Worth facility would need to operate 100 hours per week and the Atlanta facility would need to operate 140 hours per week.

6 0
1 year ago
You purchase a bond with a coupon rate of 5.3 percent and a clean price of $951. Assume a par value of $1,000. If the next semi
olchik [2.2K]

Answer:

The invoice price is $ 969.

Explanation:

This question requires us to tell the invoice price (dirty price) of the bond. Clean price is given in the question. So we can easily calculate invoice price by adding accrued interest in dirty price. Detail calculation is given below.

Clean price          = $ 951 -A

Accrued Interest =  (5.3% * 1000)/12*4 = $ 17.67 -B

Invoice price = A+B = $ 969 (approx)

4 0
1 year ago
Other questions:
  • What is the future value of $375 at an interest rate of 3 percent one year from today? a. $371.75 b. $393.33 c. $386.25 d. none
    12·1 answer
  • Businesses are using ______________ and other ways to track goods and control the flow of goods from point of origin to point of
    11·2 answers
  • Suppose your expenses for this term are as follows: tuition: $10,000, room and board: $6,000, books and other educational suppli
    6·1 answer
  • ABC's investment managers buy an assortment of stocks and bonds or other investments and then repackage them into different prod
    7·1 answer
  • Kasey Stevenson is starting a firm in the women's clothing industry primarily to pursue financial rewards. According to the text
    14·1 answer
  • .
    10·1 answer
  • The most substantive part of a formal report is the body; thus, you’ll want to compose the body with care to effectively convey
    15·1 answer
  • A borrower expresses a reluctance to continue signing documents. The Notary Signing Agent may:A borrower expresses concern that
    7·1 answer
  • Financial information for Forever 18 includes the following selected data (in millions): ($ in millions) 2018 2017 Net income $
    15·1 answer
  • Chelsea verbally agrees to pay $1,000 to Annie for her hair services within thirteen months. Must this agreement be in writing u
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!