Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
Answer:
$555,750
Explanation:
First we need to calculate the units produced in the month of August.
We know that the opening inventory of finished goods is equal to 40% of that month's sale.
- The Opening inventory of August will be: 11100 * 0.4 = 4440
- Units produced in august relating to August sales will be 11100 - 4440 = 6660
- Units produced in August relating to September's sales will be 12600 * 0.4 = 5040
- Total units produced in August = 6660 + 5040 = 11700 units
- labour hours required for August = 11700 * 2.5 = 29250 direct labor hours
- So, Direct labor Cost = 29250 * 19 = 555750
Answer:
350 units
Explanation:
The break even point shows the earnings that the company has to generate to be able to cover all the expenses. The formula to calculate the break even point is:
Break even point= Fixed costs / contribution margin
Break even point= $7,000/0.50
Break even point= $14,000
Now, to determine the break even point in units you have to divide $14,000 by the sales price per unit:
$14,000/$40= 350 units
According to this, the break even point in units is 350.
Answer: A. the 99 principle
Explanation:
This strategy, often called "charm pricing," involves using pricing that ends in "9" and "99."
With charm pricing, the left digit is reduced from a round number by one cent. We come across this technique every time we make purchases but don’t pay attention. For example, your brain processes $3.00 and $2.99 as different values: To your brain $2.99 is $2.00, which is cheaper than $3.00.
How is this technique effective? It all boils down to how a brand converts numerical values. In 2005, Thomas and Morwitz conducted research they called "the left-digit effect in price cognition." They explained that, “Nine-ending prices will be perceived to be smaller than a price one cent higher if the left-most digit changes to a lower level (e.g., $3.00 to $2.99), but not if the left-most digit remains unchanged (e.g., $3.60 to $3.59).”
Answer:
=> fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 0.4482 = 44.82%.
=> fraction to equity = 0.5518 = 55.18%.
Explanation:
So, in this question or problem we are given the following parameters or data or information which are; that the utility function is U = E(r) – 0.5 × Aσ2 and the risk-aversion coefficient is A = 4.4.
The fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills and its equivalent fraction to equity can be calculated by using the formula below;
The first step is to determine or Calculate the value of fraction to equity.
Hence, the fraction to equity = risk premium/(market standard deviation)^2 - risk aversion.
= 8.10% ÷ [(20.48%)^2 × 3.5 = 0.5518.
Therefore, the value for fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 1 - fraction to equity = 1 - 0.5518 =0.4482 .