answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
1 year ago
8

Diet Coke is a close substitute for Diet Pepsi. When Coca-Cola introduced Diet Coke in 1982, the price elasticity of demand for

Diet Pepsi ______ and PepsiCo's ability to raise revenues through price increases ______.
Business
1 answer:
lions [1.4K]1 year ago
3 0

Answer:

The elasticity of Diet Pepsi rose, and its ability to raise revenues through price increases fell.

Explanation:

When a good has very close substitutes, like Diet Pepsi does with respect to Diet Coke, said good has a elastic price elasticity of demand, because the quantity demanded of it falls proportionally more than an increase in price since consumers turn to the substitute good when said good becomes more expensive.

If the price of Diet Pepsi rises, people can simply buy Diet Coke, potentially reducing revenue for Pepsi even more, despite the price increases.

You might be interested in
Penelope, a sales representative for ADT Security Services, is meeting with Oliver and Gina Kim to discuss installing a security
romanna [79]

Answer:

Personal Selling

Explanation:

The marketing tool illustrated in the question is personal selling. Personal selling is a marketing strategy that involves a sales rep meeting with a potential client for business purpose.

It makes use of 7 approaches as listed: Prospecting ,pre-approach, approach,presentation , meeting and overcoming objection , closing the sale and follow up,

In the question , we can see that Penelope fulfilled some of the approaches in the course of her meeting with the Kims.

7 0
2 years ago
Parsons Corporation plans to sell 18,000 units during August. If the company has 5,500 units on hand at the start of the month,
kirill [66]

Answer:

17,500 units

Explanation:

Data given in the question

Expected Sale units = 18,000 units

Beginning units = 5,500 units

Ending units = 6,000 units

So, by considering the above information, the number of units produced is

The number of unit produced = Expected sale units + beginning units - ending units

= 18,000 units + 5,500 units - 6,000 units

= 17,500 units

3 0
2 years ago
Vest Industries manufactures 40,000 components per year. The manufacturing cost of the components was determined as follows: Dir
torisob [31]

Answer:

If the company buys the component, income will decrease by $225,000.

Explanation:

Giving the following information:

Units= 40,000

The manufacturing cost:

Direct materials $ 75,000

Direct labor 120,000

Variable overhead 45,000

An outside supplier has offered to sell the component for $12.75.

Vest Industries can rent its unused manufacturing facilities for $45,000.

We will take into account only the differential costs.

<u>Make in -house:</u>

Total cost= 75,000 + 120,000 + 45,000= $240,000

<u>Buy:</u>

Total cost= 40,000*12.75 - 45,000= $465,000

If the company buys the component, income will decrease by $225,000.

6 0
2 years ago
Green Roof Inns is preparing a bond offering with a 6 percent, semiannual coupon and a face value of $1,000. The bonds will be r
belka [17]

Green Roof Inns is preparing a bond offering with a 6 percent, semiannual coupon and a face value of $1,000. The bonds will be repaid in 10 years and will be sold at par.-The correct statement is -<u>The bonds will sell at a premium if the market rate is 5.5</u>

Explanation:

The important point to be noted from the given question is that the bond is offered when the market rate is 6 percent.

So ,the bonds are said to selling at premium since the market rate has reduced from 6% to 5.5%

In this case it is right to say that -Green Roof Inns is preparing a bond offering with a 6 percent, semiannual coupon and a face value of $1,000. The bonds will be repaid in 10 years and will be sold at par.-The correct statement is -<u>The bonds will sell at a premium if the market rate is 5.5</u>

4 0
1 year ago
Which of the following is true if the production volume​ decreases? A. average cost per unit decreases B. fixed cost per unit in
enot [183]

Answer:

B. fixed cost per unit increases

Explanation:

As we know that

If the production volume increases, the fixed cost per unit is decreases as it reflect an inverse relationship between the fixed cost per unit and the production volume

Let us take an example

Fixed cost = $20,000

Production volume = 100,000

Decrease in production volume = 80,000

So, the fixed cost per unit in the first case is

= 20,000 ÷ $100,000

= $0.2

And, the fixed cost per unit in the second case is

= 20,000 ÷ $80,000

= $0.25

Therefore, the fixed cost per unit increases

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Jewelry Company has a sales budget for next month of $450,000. Cost of goods sold is expected to be 45 percent of sales. All goo
    11·1 answer
  • A homesteaded property is located in Pensacola, Florida, in Escambia County. The city tax rate is 8.8 mills, the county tax rate
    13·1 answer
  • The accounts in the ledger of Monroe Entertainment Co. are listed below. All accounts have normal balances. Accounts Payable $48
    5·1 answer
  • The managers of a car dealership have decided to utilize the Hawthorne effect to increase productivity, which means using camera
    11·1 answer
  • Hampton Industries had $61,000 in cash at year-end 2017 and $27,000 in cash at year-end 2018. The firm invested in property, pla
    8·1 answer
  • Which of the following is a buyer's agent's task or duty?
    8·1 answer
  • It is January 1 of Year 2. Sales for Harry Company for January, February, and March are forecasted to be as follows: January, $2
    7·1 answer
  • Are cities around the world doing a disservice to their citizens or their visitors, or both, by banning uber outright from opera
    8·1 answer
  • Which services would a charitable organization provide? Check all that apply. preserving waterways operating a city aquarium ope
    5·1 answer
  • Almost all union members pay dues. A union member has $5.50 deducted from his paycheck each week for union dues, and has done so
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!