Answer:
$90,000
Explanation:
Inspection hours (h) = 10,000 hours per year
Total salaries (S) = $60,000
Cost of supplies (c) = $3 per inspection hour
Since there is no need for any inspection activity, all of the inspection costs qualify as nonvalue-added cost.

The nonvalue-added cost of inspection per year is $90,000
Answer:
think.....all you have to do is think XD
but in all honesty the answer is a determine your descision
Answer:
$3,402
Explanation:
We are to calculate the future value of the annuity
The formula for calculating future value = A x (B / r)
B = [(1 + r)^n] - 1
R = interest rate
N = number of years
(1.10)² - 1 = 0.21
$1,620 x( 0.21 / 0.1) = $3,402
Answer:
$526 was the spending variance in November
Explanation:
The spending variance in the month involves knowing the difference between actual supplies cost incurred in the month and the budgeted supplies cost based on actual activity
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+(608*$18)
Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+$10,944=$12,024
Spending variance=$12,550-$12.024
=$526
The actual spend was $526 more than the budgeted spend based on actual activity,hence an unfavorable variance was recorded