Answer:
=> fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 0.4482 = 44.82%.
=> fraction to equity = 0.5518 = 55.18%.
Explanation:
So, in this question or problem we are given the following parameters or data or information which are; that the utility function is U = E(r) – 0.5 × Aσ2 and the risk-aversion coefficient is A = 4.4.
The fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills and its equivalent fraction to equity can be calculated by using the formula below;
The first step is to determine or Calculate the value of fraction to equity.
Hence, the fraction to equity = risk premium/(market standard deviation)^2 - risk aversion.
= 8.10% ÷ [(20.48%)^2 × 3.5 = 0.5518.
Therefore, the value for fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 1 - fraction to equity = 1 - 0.5518 =0.4482 .
Answer:
Explanation:
Data given and notation
represent the sample mean
represent the standard deviation for the sample
sample size
represent the value that we want to test
represent the significance level for the hypothesis test.
t would represent the statistic (variable of interest)
represent the p value for the test (variable of interest)
State the null and alternative hypotheses.
We need to conduct a hypothesis in order to determine if the mean is lower than 5600, the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
We don't know the population deviation, so for this case is better apply a t test to compare the actual mean to the reference value, and the statistic is given by:
(1)
t-test: "Is used to compare group means. Is one of the most common tests and is used to determine if the mean is (higher, less or not equal) to an specified value".
Calculate the statistic
We can replace in formula (1) the info given like this:
Answer:
merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Merchandise inventory
Explanation:
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
When the perpetual inventory method is being used, the accountant debits <u>merchandise inventory </u>and credits Accounts Payable (or Cash) when goods are purchased and debits Cost of Goods Sold and credits <u>merchandise inventor</u>y when gods are sold, along with the proper sales entry.
The cost of each sale transaction ensures that the merchandise inventory account under a perpetual inventory system reflects the updated cost of merchandise available for sale.
Explanation:
Bank Reconciliation: The Bank reconciliation deals with the balance of the bank statement and the balance of the cash statement. The aim is to compare those two statements to allow the organization to run smoothly.
There are various transactions because of which the balance of the bank statement and the balance of the cash statement do not match We change the transactions accordingly to match those statements
The preparation of the bank reconciliation statement for the month of June is presented in the spreadsheet. Kindly find the attachment below:
The outstanding checks is
= $770 + $4,600
= $5,670
Answer:
See explanation section.
Explanation:
Journal entries
A. April 4, Account receivable Debit $5,000
Sales Revenue Credit $5,000
Note: As the seller uses periodic inventory system, the seller will deduct the discount only after meeting the terms. It does not have to give cost of good sold journal.
B. April 5, Customer refund payable Debit $500
Cash Credit $500
Note: As the seller refunds to the customer, cash become credit.