answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
2 years ago
11

Julie has just retired. Her company's retirement program has two options as to how retirement benefits can be received. Under th

e first option, Julie would receive a lump sum of $150,000 immediately as her full retirement benefit. Under the second option, she would receive $14,000 each year for 20 years plus a lump-sum payment of $60,000 at the end of the 20-year period. Page 553 Required: If she can invest money at 12%, which option would you recommend that she accept? Use present value analysis.
Business
1 answer:
olchik [2.2K]2 years ago
8 0

Answer:

First option will be recommended.

Explanation:

To determine which option to be taken, we calculate the net present value each option generates. The option generating higher NPV should be recommended.

- Net present value of first option = Lump sum receipt = $150,000.

- Net present value of second option will be found by discounting cash flows at investing rate 12% and calculated as followed:

 +  Present value of 20 equal annual payment of $14,000 + Present value of $60,000 paid in 20 years = (14,000/12%) x [ 1 - 1.12^(-20)] + 60,000/1.12^20 = $110,792.

As net present value of the first option is higher than the second option, first option will be recommended.

You might be interested in
DS Unlimited has the following transactions during August. August 6 Purchases 84 handheld game devices on account from GamerGirl
damaskus [11]

Answer:

Explanation:

The journal entries are shown below:

On August 6

Merchandise Inventory A/c Dr $22,680   (84 handheld games × $270)

            To Account payable A/c $22,680

(Being the inventory purchased is recorded)

On August 7

Merchandise Inventory A/c Dr $470

      To Cash A/c $470

(Being the freight cost is paid)

On August 10

Account payable A/c $2,430       (9 handheld games × $270)

       To Merchandise inventory A/c  $2,430

(Being the goods are returned)

On August 14

Account payable A/c Dr $20,250    ($22,680 - $2,430)

        To Merchandise Inventory A/c $405      ($20,250 × 2%)

        To Cash A/c $19,845

(Being the amount due is paid)

On August 23

Accounts Receivable A/c Dr $18,560     (64 handheld games × $290)

        To Sales revenue A/c $18,560

(Being the sales on credit basis is recorded)

Cost of goods sold A/c Dr $17,335

       To Merchandise Inventory A/c  $17,335

(Being the total cost is recorded)

7 0
2 years ago
Alasia often deals with customers by traveling to their homes to install energy sources. She can also fix any issues the custome
nekit [7.7K]
Alasia often deals with customers by traveling to their homes to install energy sources. She can also fix any issues the customer may have. Alasia is most likely an Electrician, If Alasia can fix almost any issue, it means it doesn´t need to be about the energy source, it may be about other technical electric problems, making Alasia an electrician. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
True or False: There is a government mandated outline that you must use for a business plan.
Oksanka [162]
(True) udiensjdbdid so
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Derst Inc. sells a particular textbook for $140. Variable expenses are $25 per book. At the current volume of 6,000 books sold p
mamaluj [8]

Answer:

Option (B) is correct.

Explanation:

Given that,

Selling price of a product = $140 per textbook

Variable expenses = $25 per book

Books sold per year = 6,000 books (It is the break even point)

The break even point indicates that there is no profit or loss incurred at the sales.

This means that the sales revenue is equal to the total cost incurred to produced these goods.

Sales per unit - Variable cost per unit - Fixed costs per unit = 0

$140 - $25 - Fixed costs = 0

$115 = Fixed costs per unit

Therefore, the total amount of fixed cost is calculated as follows:

= Fixed cost per unit × Number of books sold

= $115 × 6,000

= $690,000

4 0
2 years ago
The Bureau of Labor Statistics reported the CPI stood at 215.9 in December 2009, while one year earlier it was 210.2. Suppose Ja
makvit [3.9K]

Answer:

Annual rate of inflation = [(215.9 - 210.2) / 210.2] * 100

Annual rate of inflation = 2.7%

Real income change = Nominal income change - inflation rate

Janice Real income change = 4% – 2.7%

Janice Real income change = 1.3%

This means Janice's real income did increase by 1.3%.

Jeff Real income change = 2% – 2.7%

Jeff Real income change = -0.7%

This means Jeff's real income did decrease by 0.7%.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A ______ is "the basic interpretive mechanism to let people know what an organization is doing and are sent out to editors and r
    15·1 answer
  • True or false?
    13·1 answer
  • A union election was held by the NLRB at Jaxon Industries, and 130 workers cast votes in the election. How many votes in favor o
    6·1 answer
  • What is the current yield of the 4.75% 2041 maturity bond? What is its yield to maturity? b. ""The current yield is less than th
    10·1 answer
  • Jewel Service anticipates the following sales revenue over a five-month period: The company's sales are 40% cash and 60% credit.
    14·1 answer
  • Julie is working on formulating a marketing plan to increase the market share of Little Debbie Snack Cakes. According to the dis
    14·1 answer
  • mith Manufacturing Company allows employees to purchase materials, such as metal and limber, for personal use at a price equal t
    13·1 answer
  • Grady is a member of a large family and received the following payments this year. For each payment, determine whether the payme
    10·1 answer
  • Joseph lost $5,000 after engaging in a work-from-home scam. What action should he take to seek retribution?
    6·1 answer
  • Go Fly A Kite is considering making and selling custom kites in two sizes. The small kites would be priced at $11.90 and the lar
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!