Answer:
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Explanation:
Given:
Exchange rate = $1.95
Inflation rate difference = 2.6% - 20% = 17.4%
Computation:
Forecast exchange rate = 1.95 / (1-17.4%)
Forecast exchange rate = $2.29(Approx)
Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000
Answer:
left _brain mindset (it is the aswer)
i love you so much
Malcom has an external locus of control, aka he believes that things are influenced by forces outside of his control.
Miles has an internal locus of control and believes that he is responsible for influencing the outcomes of things in his life.
Answer:
Option (d) is correct.
Explanation:
A budget line is a graphical representation which shows the combination of two goods that are to be purchased by the consumer with his available income. A budget line also known as the budget constraint.
The budget line is represented by the following equation:
Suppose that there are two goods: A and B.
(Price of good A × Quantity of good A) + (Price of good B × Quantity of good B) = Income of the consumer