C. A podcast is a prerecorded usually audio about someone discussing a subject.
Answer:
D. $525,000
Explanation:
budgeted production = 15,000 units/month
unit production time required = 30 minutes => 0.5 hours
direct labor rate = $70 per hour
Budgeted cost of direct labor for the month = 15,000 * 0.5 * 70
= $525,000
Answer:
502
Explanation:
In this question, we are asked to calculate the number of additional shoes to be sold to cover a $25,000 investment in advertising whilst also maintaining current contribution to the company.
Firstly, we calculate the sum of variable expenses;
This is the sum of shoe boxes and shoes = 1,000 + 250,000 = 251,000
Now, we proceed to get the contribution margin.
Mathematically, contribution margin = Revenue - Total variable expenses = 500,000 - 249,000 = 251,000
The contribution margin per part can be calculated as ;
Contribution Margin/currently selling pairs of shoes= 249,000/5000 = 49.8
The additional parts to be sold = Investment in advertising/contribution margin per shoes
= 25,000/49.8
= 502
Answer:
B) –2%
Explanation:
The total return on an investment is calculated by,
Total Return = Capital gains ÷ Initial Investment x 100
First we will have to calculate capital gains of his investment,
He got 600 in dividends and 4,300 after selling the stock against the initial investment of $5,000.
So capital gains,
= 600 + 4,300 - 5,000
= -100
Total Return would be,
= -100 / 5,000 x 100
= -2% is the total return on his investment.