Answer:
E-travel-1.15
Pricecheck-0.38
Explanation:
Debt to equity ratio compares the finance provided by outsiders viz-a-viz that which is provided by the original owners of the company,the shareholders, in order to determine whether or not the company is at risk of slow growth if outsiders withdraw their funds.
Debt to equity=total liabilities/equity
E-Travel:
total liabilities is $2,854,475
total equity $2,482,681
debt-equity ratio=$2,854,475/$2,482,681=1.15
Debtholders provided more capital funding than the stockholders
Pricecheck:
total liabilities is $472,610
total equity is $1,257,614
debt-to-equity ratio=$472,610/$1,257,614 =0.38
Answer: It wouldn't have any impact on Emirates business strategy in the future as Emirates 26years long plan has helped them to be at the very top of their game with continuous profit
Explanation:
It wouldn't have any impact on Emirates business strategy in the future as Emirates 26years long plan has helped them to be at the very top of their game with continuous profit. The company's human resource are lean already and they are cost effective making them to be ahead of the competitors
Answer:
The invoice price of the bond will be $100,127.88
Explanation:
Bonds are nothing but the debt instrument which a company uses to raise capital from the general public, these bonds can be of both short and long term period.
In the question it is given that bond has a coupon period of 182 days which means the bond is of short term period. Coupon rate of 7% means the bond gives the interest of 7% to its holder semiannually every year on January 15 and July 15.
It is given that the ask price for the bond on January 30 is 100.125 percent on par value of the bond which we are assuming to be $1000, which means the ask price is
$1000 X 100.125 = $100,125 ( ASK PRICE)
now we have to calculate the interest, remember the semiannually payment of interest has already been made on January 15 which means we have to find interest for only 15 days which will be taken out on par value
INTEREST = $1000 x 7% x 15 / 30
= $1000 x .07 x 1/ 2
= $35
INVOICE PRICE = INTEREST X \frac{TOTAL \: NUMBER \: OF \: DAYS}{COUPON \: PERIOD} + Ask price
= $35 X 15 / 182
= $2.884
Now adding this amount in to ask price
$100,125 + $2.884
= $100,127.88 ( INVOICE PRICE)
The most desirable bundle of rights in time-sharing gives the buyer privileges to rent or sell the interest in the property. These rights are known as Livery of Seisin. Livery of Seisin refers to owning something and having the right to sell it. When a consumer owns a time-share, they have the rights to rent or sell the property during their allotted time during the year they have the property.
Answer:
The answer is: D) On average, the number of copies made each day was about 24 copies per day away from the mean, 258.
Explanation:
Mean: to calculate the mean of an statistical sample, you add all the data points and then divide by the total number of points, in other words is the average value.
Standard deviation: measures how spread out the values are from the sample's mean. The larger the standard deviation, the more spread out the values.