Answer:
$7,750
Explanation:
The computation of the net income for the first year is shown below:
but before that following calculations needed
The Cost of production is
= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
= $11,625 + $11,000 + $10,000
= $32,625
The Unit product cost is
= $32,625 ÷ 7,250 units
= $4.50 per unit
Now
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit
= 4,500 units × $4.50
= $20,250
And, finally
Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses
= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500
= $7,750
Answer:
$5 per unit.
Explanation:
At an activity level of 3,000 units, we have:
Variable cost per unit = Total variable cost / Units produced = $15,000 / 3,000 = $5
Since the variable cost per unit must be equal at both lowest and highest level of activities, theerefore, the variable cost per unit at 3,500 is also $5 per unit.
Answer: (a) Retained earnings = Equity.
(b) Sales = Revenues.
(c) Additional paid-in capital = Equity.
(d) Inventory = Assets.
(e) Depreciation = Expenses.
(f) Loss on sale of equipment = Losses.
(g) Interest payable = Liability.
(h) Dividends = Dividends payable are a liability. Dividends paid are a decrease in the accumulated results of the company as they are distributed to the owners.
(i) Gain on sale of investment = Gains.
(j) Issuance of common stock = are investments by the owners that become part of the capital.
Answer:
A is not Managerial accounting the correct answer is Financial accounting
Answer:
9 in Aynor and 31 in Spartanburg
Explanation:
we need to build the following:
A B C
units COST
Aynor 9 =93 + 80*B2 + POWER(B2;2)*7
Spartanburg 31 =147 + 20*B2 + POWER(B2;2)*3
=b2 + b3 = c2 + c3
We stablish that we want to minimize c3
changing cell b2 and b3
with the restriction that must be integer solution and b4 should equal 40