Answer:
Regency Bank
A = $98577.46
king Bank
A = $81832.68
Explanation:
Given Data:
principle amount =$ 5000
rate of interest = 15%
n =12 {compounded months}
t = 20 year
for Regency Bank
investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{12}]^{12\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes%2020%7D)
A = $98577.46
for King Bank
Investment amount obtained as
![A =P\times [1 + \frac{r}{n}]^{nt}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3DP%5Ctimes%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7Br%7D%7Bn%7D%5D%5E%7Bnt%7D)
Here n = 1
![A = 5000 [1 + \frac{0.15}{1}]^{1\times 20}](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%205000%20%5B1%20%2B%20%5Cfrac%7B0.15%7D%7B1%7D%5D%5E%7B1%5Ctimes%2020%7D)
A = $81832.68
Answer:
Nashville's residual income = Net profit - Imputed cost of capital
= $3,600,000 - 12% x $9,500,000
= $3,600,000 - $1,140,000
= $2,460,000
Explanation:
Residual income is equal to net income minus imputed cost of capital. Imputed cost of capital is the product of interest rate and capital invested.
Answer: The correct answer is "A. Choice (b) describes an externality. The advertising blimp imposes a cost on the motorist that is not accounted for in the market price of advertising. The restriction on coffee exports has market effects, which are not externalities. ".
Explanation: Choice (b) describes an externality. The advertising blimp imposes a cost on the motorist that is not accounted for in the market price of advertising. The restriction on coffee exports has market effects, which are not externalities.
An externality is a situation in which the costs or benefits of producing or consuming a good or service are not reflected in its market price despite having an external impact.
In case A, the situation is reflected in the market price, while in case B, the external situation, despite having an impact, does not affect the market price.
Answer: & Explanation:
Production Budget q2
- Q2
sales 67,000
ending policy 4,050 (5% of Q3)
Beginning 3,350 (5% of current quarter)
Production 67,700 (sales + ending - beginning)
Raw materials Budget q2
Production Needs 338,500 (Units x 5)
ending policy 81,850 (20% of production q3)
Beginning 67,700 (20% of q2 production needs)
Purchase 352,650 (needs + desired ending - beginning)
Answer:
$209,600
Explanation:
Calculation of the net income (or loss) for the year
Stockholders’ equity = Total Capital + Net Income - Dividend
Therefore the Net Income will be:
Using this formula
Net income= Stockholders’ equity + Dividend - Total Capital
Where,
Stockholders’ equity =$343,200
Dividend =$20,000
Total Capital =$153,600
Let plug in the formula
Net income= $343,200 + $20,000 - $153,600
Net income= $209,600
Therefore the net income (or loss) for the year will be $209,600