Answer:
The answer is 9,360 direct labor-hours.
Explanation:
The first step is to calculate the direct labor-hours per unit. The second step is to calculate the total direct labor-hours required to produce the additional systems.
Step 1
Direct labor-hours per unit = Direct labor / Average wage rate per hour
Star100: Direct labor-hours per unit = 40 / $25 = 1.6
Star150: Direct labor-hours per unit = 50 / $25 = 2
Step 2
Total labor-hours required = Direct labor-hours per unit x Number of systems required
Star100: Total labor-hours required = 1.6 x 2,600 = 4,160
Star150: Total labor-hours required = 2 x 2,600 = 5,200
Combined direct labor-hours required = 4160 + 5,200 = 9,360
Answer:
The correct answer is motivation.
Explanation:
Work motivation refers to the ability of a company to keep its employees involved to offer maximum performance and thus achieve the business objectives set by the organization.
This motivation at work is key to increasing business productivity and team work in the different activities they carry out, in addition to ensuring that each member feels fulfilled at his or her job and identifies with the company's values. It is the best way for workers to consider themselves an important part of the company and give their best.
One of the most productive things that HR teams and HR managers can do is create a strong culture that helps employees be themselves on the job.
Answer: Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Explanation:
OPTION 1
A buyer pays 60 monthly instalments and the interest rate is 0%. This tells us that there is no interest the value of the debt (Which is the price of 2003 Protege S hatchback) will not increase over the period of 60%, with this option time value of money is not considered.
Option 2
The buyer receives a Rebate of $3600 if the car is paid for in cash. The buyer qualifies for a loan at an effective rate of 7% per annum. The amount of a loan will be the Price of a 2003 Protege S Hatchback. Assuming the Loan will also ave a period of 60 months, The Total amount Payable over the period of 60 months equals Loan Monthly payments multiplied by 60 months. The buyer receives a rebate of $3600, therefore The Net Amount Payable for Option 2 financing is found by multiplying Loan monthly payments by 60 months then subtract the Cash Rebate received of $3600
Let us now compare the two options to find out how Large must the Car be for option A to be preferable.
Y = The Price of a 2003 Protege Hatch Back, Which also equals the amount of debt over a period of 60 years (option A has no interest)
Monthly Payments of a loan = P
number of Periods = 60 months
Debt in 60 months versus Loan payments multiplied by 60 months - rebate
Therefore Y ∠ P x 60 months - $3600
Option A which is the Dealership 0% financing option will be preferable if the Price of the car is less than the different of Loan monthly Payments minus Rebates.
Answer:
See below
Explanation:
Given that,
Accounts receivables :
Beginning balance 1 September = $22,400
Services on account = $45,000
Cash collected = $34,400
Written off accounts = $2,000
Allowance for doubtful accounts:
Beginning balance 1 September = $4,400
Adjusted balance for Allowance for doubtful accounts on 30th September
= Beginning balance 1 September - Written off accounts + Bad debt expense
= $4,400 + $2,000 + ($45,000 × 8%)
= $4,400 + $2,000 + $3,600
= $6,000
Answer:
The answer is b) rise in price to target desperate last minute buyers.
Explanation:
Last minute buyers would buy the tickets despite the increase in price. Revenue is likely to be maximized from the premium in the tickets' price.