Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000
Earned a degree from a four-year college at least. I HOPE IT HELPS :)
The question provides us with the following scenario: "Neil and Zack are working on a project that requires both research and presentation. Neil is better at research, so he gives the presentation to Zack. " A comparative advantage is when an agent is better at something or can produce something at a lower cost. Here, Neil can do research better, so the answer is: A.) Neil doing the research
Answer:
The registered representative should accept the client's sell order, but must mark the order ticket as a long term. The representative can accept the order because it is reasonable that the client will be able to deliver the shares by the time of the settlement. If the representative marked the order ticket as a short sale, it is probable that the client will not be able to deliver the shares on time.
Explanation:
Answer:
the balance in the Work in Process account at the end of September relative to Job A3B is $18,100
Explanation:
Consider all Manufacturing Costs incurred on the Job for September
<u>Calculation of Cost of Manufacturing as at 30 September</u>
Opening Work-In-Process 0
Direct materials $3,400
Direct labor $4,900
Overheads - September ( $4,900× 200%) $9,800
Closing Work - In Process $18,100