Answer:
The correct answer is A.
Explanation:
Giving the following information:
Activity Cost Pool Activity Measure Total Cost Total Activity
Machining Machine-hours $330,000 15,000 MHs
To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
<u>Machinning:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= 330,000 / 15,000
Predetermined manufacturing overhead rate= $22 per machine-hour
<u>Machine setups:</u>
Number of setups $50,000 100 setups
Predetermined manufacturing overhead rate= 50,000/100
Predetermined manufacturing overhead rate= $500 per set-up
Answer:
amount of the net source $15
Explanation:
![source\ of\ cash =[Cash+AR+Inventory]- [Amount\ Payable]](https://tex.z-dn.net/?f=source%5C%20of%5C%20cash%20%3D%5BCash%2BAR%2BInventory%5D-%20%5BAmount%5C%20Payable%5D)
cash = $183
received amount = $392
inventory =$714
payable amounts =$463
current assest = (183+392+714)-463=$826
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
cash = $167
received amount = $409
inventory =$682
payable amounts =$447
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
Hence since current liabilities is more than current assests, therefore there will be loss of accounts
Hence source of cash= (826-811) = $15.
Answer:
Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Explanation:
Data provided in the question:
Selling cost of the equipment = $100,000
Cost of the equipment = $300,000
Accumulated depreciation of the equipment = $180,000
Now,
The book value of the equipment
= Cost of the equipment - Accumulated depreciation
= $300,000 - $180,000
= $120,000
Therefore,
Proceeds for selling
= Selling cost of the equipment - Book value of the equipment
= $100,000 - $120,000
= - $20,000
Here, the negative sign depicts a loss
Hence,
The company’s journal entry to record the sale of the equipment would include a Debit to loss on sale of equipment of $20,000
Answer:
c. machining.
Explanation:
Unit level activities take place in order to manufacture the product. This manufacturing process has four activities:
- engineering
- setups
- machining
- inspecting
Unit level activities depend on the amount of units produced, this means that as more units are produced, more costs will be allocated. In this case, engineering, setups and inspecting are done on a batch basis, which means that they are batch level activities.
Only machining costs are proportional to the number of units produced.
Answer:
$2,000
Explanation:
Usually, the landlord is required to notify the tenant if he/she plans to sell the property, but regardless of who owns the property (the original landlord or a new landlord), the contract terms are valid and must be honored by both the current landlord and the tenant.
The new owner immediately became the new landlord and he/she assumed all the responsibilities stated in the lease contract. Since the lease contract stated that the "lessor (landlord) agreed to maintain all structures on the property in good repair", the new landlord must pay for any necessary repairs.