Answer:
16.30%
Explanation:
Calculation for what the percentage of the company's capital structure consists of debt
Using this formula
rs=D1/P0+g
First step is to find the D1 using this formula
D1=(1+Dividend expected grow constant rate) *+Dividend per share
Let plug in the formula
D1=(1+0.07)*$2.00
D1=1.07*$2.00
D1=$2.14
Now let find the percentage of the company's capital structure Using this formula
rs=D1/P0+g
Let plug in the formula
rs=$2.14/$23.00+0.07
rs=0.09304947+0.07
rs=0.1630*100
rs=16.30%
Therefore the percentage of the company's capital structure consists of debt will be 16.30%
Answer:
Savings in additional cost as result of making $154,350.00
Explanation:
The relevant costs for this decision would be the variable cost of production and the external cost of purchase.
Unit variable cost of internal production
= 10.80 + 9.80 + 4.10 = $24.7
Variable cost of making ( $24.7 × 49,000) = 1,210,300.00
Variable cost of Buying ($27.85 × 49,000) = <u>1,364,650.00</u>
Savings in additional cost as result of making <u> 154,350.00</u>
Note that the fixed cost is irrelevant for the purpose of the make or buy decision . This is so because they would be incurred either way. Hence, they are not to be considered for the analysis
Answer:
Their earned income credit for the year is:
b. $5,920.
Explanation:
Rex's earned salary = $26,500
Interest income = 300
Dena's gross income = 0
Total earned income = $26,800
Two children aged seven and five
Since their earned income is less than $47,440 and they have two qualifying children, their earned income credit for 2020 is determined as $5,920 from the table of 2020 Income Limits and Range of Earned Income Tax Credit (EITC).
Answer:
=$854,000
Explanation:
The cost of goods sold is the expense incurred by a manufacturing firm when making goods to be sold to customers. It is calculated using the formula.
Cost of goods sold = Beginning Stock plus purchases/ cost of goods manufactured minus ending stock
Marigold Corp:
Beginning stock: $162,000
Ending stock: $174,000
cost of goods manufactured, $866000;
cost of goods sold =
$162,000 + 866,000 -$174,000
=$854,000
Answer:
The correct answer is B: the jobs produced during the period have been under-costed
Explanation:
Giving the following information:
If manufacturing overhead has been under-allocated during the period, then which of the following is true?
(a) the jobs produced during the period have been over-costed
(b) the jobs produced during the period have been under-costed
(c) the jobs produced during the period have been costed correctly
(d) none of the above
When manufacturing overhead has been under-allocated means that the actual costs incurred where superior that the estimated cost for the period.