The amount that should be associated with the given case is $16,000.
The computation is as follows:
= Money damages + cost of the court + attorney fees associated
= $8,000 + $3,500 + $,4500
= $16,000
In order to determine the value i.e. associated we add the above 3 items.
Therefore we can conclude that The amount that should be associated with the given case is $16,000.
Learn more about the broker here: brainly.com/question/1752402
Answer:
Explanation:
one-year forward rate for year 2:
(1+4.75%)(1+f)=(1+4.95%)^2
(1+4.75%)(1+f)=1.10145025
(1+F)=1.10145025/1.0475
(1+f)=1.0515
f= 5.15%
one-year forward rate for year 3
:
(1+4.95%)^2 (1+f)=(1+5.25%)^3
(1+4.95%)^2 (1+f)=1.16591345312
(1+f)=1.16591345312
/1.10145025
(1+f)=1.0585
f=5.85%
one-year forward rate for year 4
:
(1+5.25%)^3 (1+f)=(1+5.65%)^4
(1+f)=1.0685
f= 6.85%
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
Answer:
- Tax Examiner
-
Equal Opportunity Representative
Explanation:
Usually tax examiners perform tasks like: reviewing tax returns, contacting taxpayers, verify data through audits, evaluation financial information, notifying taxpayers about overpayments or underpayments.
Equal opportunity representative main role is to monitor and evaluate compliance with equal opportunity laws, which means that they must investigate employment practices or alleged violations of the Equal Opportunity Act and other laws and regulations that prohibit work discrimination.
Answer:
The answers are $20,000 and $17,500.
Explanation:
Straight Line Depreciation is a calculation made to find the amount that an asset's value has reduced over a certain period of time.
The formula for it is
.
The cost of the asset is $200,000 but for the first year there are also the freight, wiring and installation costs which apply just once and they come up to $25,000 in total.
So the depreciation for year one is going to be
which is $20000.
The depreciation for year two is going to be
which is $17,500.
I hope this answer helps.