Answer: Bank B is the better investment. In 10 years, her $2,000 will grow to $4,317.85, and with bank A, her $2,000 will grow to $3,700.
Explanation:
Bank A was offering 8.5% simple interest. $2000 with 8.5% simple interest. = A = P(1 + rt)
A = 2000(1+(0.085*10))
= 2000(1+0.85)
= 2000(1.85)
= 3,700
Bank B was offering 8% compounded annually
= A = P(1+r/n)^nt
A= 2000(1+8%/1)^1*10
A= 2000(1+0.08)^10
A= 2000(1.08)^10
A= 2000*2.1589
= 4,317.85
Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
EBIT - Interest + Dividend Income ( 1 - 0.7) = EBT
$ 14.000.000 - $ 1.750.000 + $ 1.000.000 * 0.3 = $ 12.550.000
Base taxes for $ 10000000 = $ 3400000
( $ 12550000 - $ 10000000 ) *0.35 = $ 892500
$ 3400000 + $ 892500 = $ 4292500 in total taxes due
Answer:
The correct answer is a) Constructive resistance.
Explanation:
Constructive Resistance is the ability of structural elements to withstand the efforts to which they are subjected without breaking. It depends on many factors among which the material used, its geometry and the type of union between the elements stand out.