Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000
Answer:
The answer is both: B) organizational change or competition over resources
Explanation:
Organizational change usually takes place due to external or internal pressures. In this specific case, Candace´s business is not doing well, probably her sales are down. We don´t know the reason why, I can guess probably more competition, but we know she must act fast.
Money is the most scarce resource of all. So if money is not flowing in like Candace would expect she must be able to make difficult decisions. Laying off a worker (out of how many?) is usually seen as a bad sign for the rest of the employees. Reducing labor days (Sundays) will probably also affect the rest of the employees negatively because they will simply work less hours and get paid less.
But the bottom line is Candace as the owner (probably also the manager) has to make the decisions that are necessary for her business to continue. It would always be worst for everyone involved (Candace and her employees) if they go out of business. That way everyone loses.
At this point Candace will need to communicate with her employees and let them know how bad the situation is and the necessary steps to be taken. Her actions will be unpopular but its her job to convince her employees that its for everyone´s best interest. Well, for everyone except the one employee already fired. Leaders must show up in difficult times and make tough choices.
Answer:
The answer and procedures of the exercise are attached in a microsof excel document.
Explanation:
After a research on internet I found the exercise and the questions better explained. The correct formulation is attached as an image. Please let me know that we are looking to the same exercise.
Please consider the data provided by you. If you have any question please write me back. All the exercises are solved in a single sheet with the formulas indications.
Answer:
a. NOPAT = EBIT * (1-t)
NOPAT = $2,700 * (1-0.40)
NOPAT = $1,620
b. OCF = NOPAT + Depreciation
OCF = $1,620 + $1,600
OCF = $3,220
c. FCF = Net fixed asset investment - Net current asset investment
FCF = $3,320 - $1,400 - $1,400
FCF = $420
Note:
Net fixed asset investment = Change in net fixed assets + depreciation
= ($14,800- $ 15,000) + $1,600
= $1,400
Net current asset investment = Change in current assets - Change in accounts payable and accurals
= ($8,200 - $6,800) - {($1,600 + $200) - ($1,500 - $300)}
= $1,400
d. FCF is meaningful as it shows that OCF is able to cover Operating expenses as well as Investment in Fixed and Current Assets
<span>Categorical -Homeowner
Ratio -Credit Score
Ratio-Years of Credit History
Ratio-Revolving Balance
Ratio-Revolving Utilization
Categorical-Decision
In this case variables that are Ratio are measurable such as credit score, years of credit history, etc. While on the other hand Homeowner and Decision are categorical as they can also be categorized into categories and cannot be measured.</span>