Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
Answer for the question:
Your buddy Amanda wants your advice. She presents you with the utility schedule above and wants to know how many units of Product B she should purchase to maximize her utility. She tells you the price of Product A is $6 and the price of Product B is $10. Amanda informs you she only wants to spend $48. How many units of Product B do you tell Amanda to purchase?
is given in the attachment.
Explanation:
Answer:
The correct answer is: reduce the world price of import when they levy a tariff.
Explanation:
Import tariffs make foreign goods more expensive, encouraging the purchase of domestic goods. Governments also justify applying tariffs to protect national jobs, infant industries, to retaliate against a trading partner, or to protect their consumers.
On the other hand, a less common tariff is the export tariff. That is, the one that is imposed on a good or service sold abroad in your country. They are generally imposed by countries that export primary products, either to increase incomes or to create shortages in world markets and thus raise world prices.
The imposition of tariffs is known as tariff barriers. In addition, there are non-tariff barriers to promote the protection of national industries. It consists of putting technical, legal obstacles, quotas or other measures that discourage importation.
Answer:
Present Value = $290
Explanation:
The present value of a future payment

Where r discount rate
t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
r= 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
= $4400 / (1.083 * 14)
= $4400 / 15.162
= $290.1992
≅ $290
Present Value = $290
Answer:
Periodic payment = $3,881.88 (Approx).
Explanation:
Given:
Present value of annuity = $36,500
Rate = 6.5% = 0.065
Number of payment = 15
Computation:
![Present\ value\ of\ annuity = periodic\ payment[\frac{1-(1+r)^{-n}}{r} ]](https://tex.z-dn.net/?f=Present%5C%20value%5C%20of%5C%20annuity%20%3D%20periodic%5C%20payment%5B%5Cfrac%7B1-%281%2Br%29%5E%7B-n%7D%7D%7Br%7D%20%5D)
![36,500 = periodic\ payment[\frac{1-(1+0.065)^{-15}}{0.065} ]\\\\36,500 = periodic\ payment[\frac{1-(1.065)^{-15}}{0.065} ]\\\\36,500 = periodic\ payment[\frac{1-0.388826524}{0.065} ]\\\\36,500 = periodic\ payment[\frac{0.611173476}{0.065} ]\\\\36,500 = periodic\ payment[9.40266886 ]\\\\periodic\ payment = 3,881.87658](https://tex.z-dn.net/?f=36%2C500%20%3D%20periodic%5C%20payment%5B%5Cfrac%7B1-%281%2B0.065%29%5E%7B-15%7D%7D%7B0.065%7D%20%5D%5C%5C%5C%5C36%2C500%20%3D%20periodic%5C%20payment%5B%5Cfrac%7B1-%281.065%29%5E%7B-15%7D%7D%7B0.065%7D%20%5D%5C%5C%5C%5C36%2C500%20%3D%20periodic%5C%20payment%5B%5Cfrac%7B1-0.388826524%7D%7B0.065%7D%20%5D%5C%5C%5C%5C36%2C500%20%3D%20periodic%5C%20payment%5B%5Cfrac%7B0.611173476%7D%7B0.065%7D%20%5D%5C%5C%5C%5C36%2C500%20%3D%20periodic%5C%20payment%5B9.40266886%20%5D%5C%5C%5C%5Cperiodic%5C%20payment%20%3D%203%2C881.87658)
Periodic payment = $3,881.88 (Approx).