To find: Breakeven point (in units)
Given: Number of hams sold = 11000
Sales revenue = $220,000
Variable cost = $55,000
Fixed cost = $24,000
Solution: Break-even point (in units) can be calculated as:-
Fixed costs / (sales price per unit-variable costs per unit)
Fixed costs = $24,000
Sales price per unit = total sales revenue/number of units = 220000/11000 =
$20
Variable costs per unit = total variable cost/number of units = 55000/11000 = $5
Putting values in the formula,
=24000 / (20-5)
=24000/15
=1600
Breakeven point (in units) = 1600 units
Answer: Accounting rate of return
Explanation:
The accounting rate of return is the percentage rate of return that is expected on an asset or investment as compared to the initial investment cost of the investment.
In an accounting rate of return, the average revenue from an asset.is divided by the company's initial investment in order to derive the ratio or the return that can be gotten over the lifetime of the investment or asset. The accounting rate of return does not consider cash flows or the time value of money.
Answer:
$5,000
Explanation:
The computation of the estimated warranty payable is shown below:
= Credit balance + expected warranty based on sales - warranties paid
= $2,000 + $20,000 - $17,000
= $22,000 - $17,000
= $5,000
The expected warranty based on sales would be
= sales × estimated percentage
= $200,000 × 10%
= $20,000
Simply we added the credit balance and expected warranty and deduct the paid warranties so that the actual amount can come
Answer:
United States continue to have quotas because it increases the price of imported Sugar and thereby reducing the quantity demanded.
Explanation:
To start with, quotas is a restriction imposed by a government. Quotas limits the quantity of a good that can be imported into a country during a specific period of time. In this question, an import license specifies the quantity of Sugar that be brought into (imported) the USA.
United States continue to have these quotas because import quotas reduces the supply of imported goods (Sugar), thereby, preventing an uncontrolled importation of Sugar. This raises the price of imported Sugar against the price of locally produced Sugar which is lower in price. Intuitively, consumers will go for lower price (locally produced Sugar) which satisfies the law of demand for normal goods.
Therefore, it helps the domestic producers to stay in the competition.