Answer:
The correct answer is Gain or loss on the sale of equipment as part of continuing operations.
Explanation:
If a gross profit on sales is generated in the process of selling an item of property, plant and equipment, but additional expenses are also incurred, the only thing that is recognized in the income statement is the net profit.
Among the accounts of the income statement, only one record is made with the net profit that occurred in the process of the sale of the asset. Although the final effect on the income statement is the same as it had under the old regulatory framework, it can be said that with that single record among the income statements, what is sought is that high gross income and expenses are not shown high, as this could distort the different financial analyzes that will be carried out at the end of the year.
The correct answer is A) alignment.
After spending months finalizing a marketing plan, the lead marketing manager presents it to the entire company. It soon becomes clear that the budget given in the plan is far lower than the marketing team had determined it would need. This mistake is likely a result of a lack of alignment.
This means that the marketing manager did not respect the parameters originally indicated. His numbers did not align with the necessities of the plan, which means that he did not take into consideration some important factors that at the end, affected the end result of the budget.
Answer and Explanation:
The Preparation of direct material budget is shown below:-
Direct Material budget
Particulars Amount
Units to be produced $90,000 Y
Material per unit 2
Total pounds needed for
production M $180,000 2Y
Add: Desired ending Direct
Material Inventory 20% $36,000 (.2 × 2Y = .4Y)
Total Material requirement $216,000 (2.4Y
)
Less: beginning Raw material
Inventory $9,000 (.1Y)
Material to be purchased
Account $207,000 (2.3Y)
Cost per pound C $5
Total cost of direct Material
Purchases A $1,035,000
2Y + .4Y - .1Y = $207,000
Y = $207,000 ÷ 2.3 $90,000
Answer:
$3,927
Explanation:
For the computation of bid price first we need to follow some steps which is shown below:-
Manufacturing overhead rate = Overhead cost ÷ Machine hours
= 45,000 ÷ 100,000
= $0.45
Total manufacturing cost charged to the school
= 2,000 + 400 + (900 × 0.45)
= $2,805
Markup cost = $2,805 × 0.4
= $1,122
Bid price of job = Total manufacturing cost charged to school + Markup cost
= $2,805 + $1,122
= $3,927
Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit