Answer:
One year from the date of the listing if the transaction is not consummated.
Explanation:
Retention period is the number of years as enforced by the law that a certain records must be kept compulsorily before it is eligible for destruction. The retention period shall be 1 one year from the date of the from the date of listing or closing of the transaction if the transaction is not consummated. Retention period is generally in many cases is 1 year and not more than that.
Being forced to stand in the hot sunenduring beatingscatching diseases<span>getting shot</span>
Answer: 2.63
Explanation:
The Market to Book ratio is also referred to as the price to book ratio. It is a financial evaluation of the market value of a company relative to its book value. It should be noted that the market value is current stock price of every outstanding shares that the company has while the book value is the amount that the company will have left after its assets have been liquidated and all liabilities have been repaid.
The market-to-book ratio will be the market price per share divided by the book value. It should be noted that the book value per share is the net worth of the business divided by the number of outstanding shares. The book value will be:
= [(12500 ×1) + $21200]/12500
= ($12500 + $21200)/$12500
= $33700/12500
=$2.70
The market-to-book ratio will now be:
= $7.10/$2.70
=2.63
Answer:
11.36%
Explanation:
According to the scenario, computation of the given data are as follows,
Debt = 45%
Common equity = 55%
YTM = 12%
Tax rate = 25%
WACC = 10.30%
So, we can calculate the cost of equity by using following formula,
WACC = Debt × YTM (1 - Tax rate) + Common Equity × Cost of Equity
By putting the value, we get
10.30% = 45% × 12% × (1 - 25%) + 55% × Cost of Equity
0.103 = 0.45 × 0.12 ( 0.75) + 0.55 × Cost of Equity
0.103 = 0.0405 + 0.55 × cost of equity
0.103 - 0.0405 = 0.55 × cost of equity
Cost of equity = 0.0625 ÷ 0.55
So, Cost of equity = 0.1136 or 11.36%