Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
Given that,
Total assets (Beginning) = $800,000
Total assets (Ending) = $900,000
Net income = $85,000
Sales = $1,700,000
Average assets = [Total assets (Beginning) + Total assets (Ending)] ÷ 2
= [$800,000 + $900,000] ÷ 2
= 850,000
Purdy's asset turnover:
= Sales ÷ Average assets
= $1,700,000 ÷ 850,000
= 2
Answer and Explanation:
The factors which needs to be evaluated in determining whether an organization uses a traditional or strategic approach to managing its HR are the Responsibility for HR, Focus area, Role of HR, HR Initiatives, Time Horizon, Control, Job Design, Key Investments and Accountability
The specific questions that need to be answered are:
How are information and resources allocated and managed?
Is the HR strategy understood by all the employees?
Is the mission and strategy integrated with the organization's goals and objectives?
These questions should be asked to the upper management personnel who make strategic decisions in the company.
Answer:
Problems: For details refer below
Benefits: For details refer below
Explanation:
Problems associated with Burberry’s licensing arrangement in Japan
1) Licenser creates potential competitors
2) There is a lower control in licensee
Benefits of establishing a relationship with Sanyo Shokai in the country
1) Less costly as compare to Foreign direct investment
2) Responsibility can be shared with the third party
Answer: Investment income = Earning during 2018 × outstanding common shares
= $80,000 × 35%
Dividend declaration = Dividend × outstanding common shares
= $40,000 × 35%
<em>Ramsey’s share of Vapor’s income for 2018 = Investment income - Dividend declaration</em>
<em>= $28,000 - $14,000</em>
<em>= $14,000</em>
Answer:
B)Unqualified applicants will need explanations about why they did not get the job.
Explanation:
From the question we are informed Auto parts manufacturer JEG Inc. who has a number of vacancies at lower management levels and wants to fill the positions from within the company itself rather than recruit externally. The company plans to e-mail the job specifications to all employees and post the jobs on the company Web site. In this case, what could weaken the company's decision, is that Unqualified applicants will need explanations about why they did not get the job.