Answer:
Since Travis is a minor, he is able to disaffirm a contract. Minors are not allowed to sign contracts except those that include basic necessities like food or shelter. This is not the case here since painting a car is not considered a basic necessity. As long as Travis disaffirms the contract while being a minor, the other party cannot do anything about it. This applies even if Travis cannot make any type of restitution since he cannot return the paint job.
Given that Lucky won $1000000 and has an option of receiving $50000 p.a for 30 years, the total amount received after 30 years in case he goes for option 2 will be:
amount=(yearly payment)+(number of years)
=(50000)×(30)
=$1,500,000
This implies that the second option is best choice. Given the information, we shall conclude that the best thing to do is to calculate the present value of the annuity payments.
The answer is D]
Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends
Answer:
Standard rate per direct labor hour is $27.1
Explanation:
Standard rate per direct labor hour includes the hourly pay rate, Payroll taxes and fringe benefits. For Theresa Corporation,
We have given that
Basic direct labor rate is $21.00 per hour
Payroll Taxes is 10% of basic direct labor rate i.e. 10% of $21.00 = $2.10 per hour
Fringe Benefits is $4.00 per hour.
So Standard rate per direct labor hour = $21.00 + $2.10 + $4.00 = $27.1
Answer:
$43.75
Explanation:
Dividend discount model with zero growth assumes that the Company shall continue to pay the same amount of dividend in infinity. The formula for calculating price of such stock is
Price = Annual Dividend / Discount rate
Price = $3.5 / 8%
Price = $43.75 / per share