Answer:
The total economic cost is $40,500 per year
Explanation:
The total economic cost per year is equal to the sum of:
* The opportunity cost relating to sacrificing the current work Greg is working on which is equal to his yearly salary of : $40,00.
* The opportunity cost relating to sacrificing the interest income earned on $10,000 saving, which he is now used for purchasing equipment, which is calculated as: 10,000 * current rate of savings = 10,000* 5% = $500 ( total cost of equipment is not included because e could sell the equipment for what he paid later on).
=> So, total economic cost per year is $40,000 + $500 = $40,500.
Answer:
Steve will receive $752 dividend income on June 12.
Explanation:
=> Dividend is declared on May 6 to holders of record on Friday, May 22.
=> Aaron shares purchased before May 22 are:
500 shares on May 8
200 shares on May 16
100 shares on May 20
∴ 800 shares in total
Aaron is having Total 800 Shares as on May 22. So he will receive Dividend for 800 shares.
since Dividend per share = $0.94
, therefore
Total Dividend = 0.94 x Total share ==> 0.94 x 800
Total dividend = $752
Option D
Benefits plans that combine sick leave, vacation time, and holidays into a total number of days employees may take off with pay are called Paid time off plans
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
Paid Time Off (PTO) plans are a dilemma to regular paid leave systems that combine versatile kinds of leave (paid vacation, sick, and personal days) into an individual plan. A PTO plan offers your company extra engaging to proposed workers by expanding the number of days they can drive off from work and however accept paid if they are usually in normal health.
Since most workers will never use whole their sick days, they can earn the contrast as additional vacation time. There is no charge to the company and workers are more satisfied.
Answer:
B- Surety is liable in full immediately upon default by Burns but will be entitled to the collateral upon satisfaction of the debt.
Explanation:
A surety comes to play when a party lacks certainty about whether or not another party in a contract will be able to fulfill all stated requirements. The other party could be required to provide a guarantor, who will be involved in the contract of suretyship. The essence of this is to reduce possible risks for the lending party.
This surety bond involving 3 parties, allows the lending party, file a claim against the bond to recover losses incurred, if the borrower fails to adhere to the terms previously stated.
Answer: $2,845.57965
The principal to be deposited semiannually would be $2,845.58 (rounded to 2 decimal places)
Explanation:
Using compound formula below
A = p (1 + r/n)^nt
A =amount= $3,300
r = rate = 5% = 5/100 = 0.05
n = number of compounding rate (semiannually) =2 interest payments a year
t = time in years= 3
3,300 = p (1 + 0.05/2)^2(3)
3,300 = p (1 + 0.025)^6
3,300 = p (1.025)^6
3,300 = 1.15969342p
Divide both sided by 1.15969342
p = $(3,300/1.15969342)
p = $2,845.57965
p ≈$2,845.58 rounded to 2 decimal places.