answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
1 year ago
7

At the beginning of the month, the Painting Department of Skye Manufacturing had 20,000 units in inventory, 70% complete as to m

aterials, and 20% complete as to conversion. The cost of the beginning inventory, $28,650, consisted of $22,400 of material costs and $6,250 of conversion costs. During the month the department started 115,000 units and transferred 120,000 units to the next manufacturing department. Costs added in the current month consisted of $229,600 of materials costs and $540,500 of conversion costs. At the end of the month, the department had 15,000 units in inventory, 40% complete as to materials and 10% complete as to conversion. If Skye Manufacturing uses the weighted average method of process costing, compute the costs per equivalent unit of materials and conversion respectively for the Painting Department.
Business
1 answer:
velikii [3]1 year ago
5 0

Answer:

Cost per EUP Materials: $2,00

Cost per EUP Conversion: $4,50

Explanation:

                                              Materials                        Conversion

Beginning WIP Cost              $22,400                             $6,250

Cost added in the period   <u>$229,600                         $540,500</u>

Total Cost of the Units        $252,000                         $546,750

Equivalent Units of Production (EUP): Completed Units + Ending WIP Units

EUP Materials = 120,000 + 15,000 x 40% = 126,000

EUP Conversion = 120,000 + 15,000 x 10% = 121,500

Cost per Equivalent Unit: Cost of Units / EUP  

Cost per EUP Materials: $252,000 / 126,000 = $2,00

Cost per EUP Conversion: $546,750 / 121,500 = $4,50

You might be interested in
A college has found that some of its graduating students accept offers from Amazon that pay less than offers at other companies.
anyanavicka [17]

A college has found that some of its graduating students accept offers from Amazon that pay less than offers at other companies because :

C) Amazon has been able to lower some of its employees' WTS for their labor

Explanation:

  • A college has found that some of its graduating students accept offers from Amazon that pay less than offers at other companies.  following is the most likely explanation for this scenario
  • C) Amazon has been able to lower some of its employees' WTS for their labor
  • Amazon, is an American multinational technology company based in Seattle.
  • The company initially started as an online place to shop for books but later expanded to sell electronics, software, video games, apparel, furniture, food, toys, and jewelry.
7 0
2 years ago
An economist studying the market for wild Alaskan salmon determines the price elasticity of supply to be 0.43. a. In this case,
Marina86 [1]

Answer:

A. Inelastic

B. a less than 10% increase in quantity supplied

Explanation:

A supply is inelastic when a percentage change in quantity supplied is less than percentage change in price.

A supply is inelastic if the price elascitiy is less than 1.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose that, in a competitive market without government regulations, the equilibrium price of milk is $2.50 per gallon. Complet
Darina [25.2K]

Answer and Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follow:-

Price ceiling:-This is show the limit of the price on maximizing value of the product which is decided by government and his imposed group for customer.

Binding:-The binding price ceiling is below the equilibrium price.  

Unbinding:-The unbinding price ceiling is above equilibrium price.  

Price floor:-This is show the limit of the price on lower value of the product which is decided by government and his imposed group for customer. A price floor must be higher than the price equilibrium price in order to be effective.  

Binding:-The binding price floor is above the equilibrium price.  

Unbinding:-The unbinding price floor is below the equilibrium price.

It is given that the equilibrium price of milk is $2.50 per gallon.

Statement 1:-This is the example of price floor and binding because minimum price of $2.30 per gallon is decided.

Statement 2:-This is the example of price floor and binding because minimum price of $3.40 per gallon is decided for gasoline.

Statement 3:-This is the example of price floor and binding because teenagers are not hired due to minimum-wage laws.  

7 0
1 year ago
Makers Corp. had additions to retained earnings for the year just ended of $285,000. The firm paid out $180,000 in cash dividend
bogdanovich [222]

Answer:

Price-Earning ratio = 6.42

Price to Sales Ratio = 1.35

Explanation:

Earning for the year = $285,000

Common stock outstanding = 150,000 shares

* Price has not been given in the question. Assuming $70 is the market price of the share.

1.

Earning per share =  Earning for the year / Common stock outstanding

Earning per share = $285,000 / 150,000 = $1.90 per share

Price-Earning ratio = $7 / $1.90 = 6.42

2.

Price to Sales Ratio = Price / Sales = $7 / $5.19 = 1.35

5 0
2 years ago
A manufacturer reports the information below for three recent years. Year 1 Year 2 Year 3 Variable costing income $ 120,500 $ 12
vesna_86 [32]

Answer:

<u>Absorption income           114, 610         127,500           127,320    </u>

Explanation:

                                         Year 1          Year 2          Year 3

Beginning finished

Goods inventory (units)      0               1,550             1,050

Ending finished

Goods inventory (units) 1,550            1,050                 1,150

Change in Inventory        1550            500                  100

Fixed manufacturing

<u> Overhead per unit          $ 3.80           $ 3.80           $ 3.80 </u>

<u>Absorption Income Less</u>

<u>Variable Income                $ 5890         ($ 1900)         $ 380</u>

Variable costing income $ 120,500 $ 125,600 $ 127,700

<u>            Difference             $ 5890       ( $ 1900 )       $ 380</u>

<u>Absorption income           114, 610         127,500           127,320    </u>

<u />

When inventory increases or decreases income differs under absorption and variable costing  and is calculated by the following formula

Difference in fixed expense overhead expensed under absorption and variable costing = Change in inventory units * Predetermined overhead rate

When the inventory  units increase the fixed manufacturing overhead cost is released from inventory and deducted from variable income.

Similarly when the inventory units decrease the  the fixed manufacturing overhead cost is deferred from inventory and added to variable income.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • John is a journalist. He went to a product demonstration for a new computer. Some of what he heard was informative, while the re
    7·2 answers
  • Truman Pao was sitting in a stockholder meeting for a company that manufactures African-American beauty aids. Pao was startled w
    14·1 answer
  • Joseph inherited a set of candlesticks that he has no use for. He took them to an antique dealer to find out what they were wort
    11·1 answer
  • Lucia is using cost-volume-profit analysis to predict profits for a new product line. Which of the following reflect how Lucia's
    8·1 answer
  • Mr. jernigan owns a piece of land on which he grows corn. corn production annually requires ​$2 comma 0002,000 in​ seed, ​$3 com
    15·1 answer
  • A firm employs 100 workers at a wage rate of $10 per hour, and 50 units of capital at a rate of $21 per hour. The marginal produ
    7·2 answers
  • Two consumers, A and B, consume books and wine. Consumer A's initial endowment is (60, is, has has 60 books and 10 bottles of wi
    6·1 answer
  • Greater air pollution from car production leads to increased rates of asthma and infant mortality, imposing costs on the rest of
    9·1 answer
  • Cordell Inc. experienced the following events in 2018, its first year of operation:
    9·1 answer
  • Wacky Wendy produces gourmet cheese in Wisconsin. Wendy has sales as follows: Wacky Wendy's Sales: State Sales Iowa $ 350,512 Mi
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!