Revenue: $500,000
Shoes: $250,000
Shoe boxes: $1,000
Advertising: $500
Rent: $1,000
Depreciation: $25
Knowing she has sold 5,000 pairs, assume the company wants to launch a Black Friday promotion, where she would discount her shoes by 10%. How many more shoes would she have to sell to justify this promotion?
A. 25.13% more shoes
B. 20.08% more shoes
C. None of the above, but I could calculate this with the information I am given.
D. None of the above, I cannot calculate this with the information I am given.
Answer:
Option A. 25.13% more shoes
Explanation:
Cost Benefit analysis would be useful here to acknowledge what percentage of shoe sales is required to justify the promotion.
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $500,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $247,475
<u>The Benefit drawn before 10% promotion proposal:</u>
Revenue: $450,000
Shoes: ($250,000)
Shoe boxes: ($1,000)
Advertising: ($500)
Rent: ($1,000)
Depreciation: ($25)
Profit $197,475
Now we can calculate how much additional sales must be required to justify the promotion.
Sales Increase Required = (Initial Profit - Before Promotion) / Profit After Promotion
Sales Increase Required = ($247,475 - $197,475) / $197,475
Sales Increase Required = 25.31% which is close to option 1, hence Option 1 is correct here.
<span>The ending equity is $315,000
This is just a matter of adding income and subtracting withdraws. So let's do it.
"Cragmont has beginning equity of $277,000,"
x = $277000
"net income of $63,000"
x = $277000 + $63000 = $340000
"withdrawals of $25,000"
x = $340000 - $25000 = $315000</span>
Answer:
Ending work in process inventory cost = $55,000
Explanation:
Given:
Material unit cost = $10
conversion cost = $30
Ending Work in progress = 2,500
conversion cost = 40% Completed
Ending work in process inventory cost = ?
Computation of ending Materials Cost:
Materials Cost = [(2,500 units × $10]
Materials Cost = $25,000
Computation of ending Conversion Cost:
Conversion Cost = [(2,500 units × 40%) × $30]
Conversion Cost = [(1,000) × $30]
Conversion Cost = $30,000
Ending work in process inventory cost = Materials Cost + Conversion Cost
Ending work in process inventory cost = $25,000 + $30,000
Ending work in process inventory cost = $55,000
Answer:
D. All of the above.
Explanation:
In economics, opportunity cost is the alternative forgone. For example, if two goods X and Y with prices $2 and $3 respectively are compared and an individual chooses to buy X instead of Y, the opportunity cost is the good Y itself that is forgone and not $3 which the price of Y.
Opportunity cost can also be seen as benefits an individual forgo in order to choose an alternative over another.
Therefore, individual pair comparison of each of the following statements opportunity cost to Frank's decision to reduce his weight:
A. His opportunity cost is the alternative uses of time spent exercising.
B. His opportunity cost is the forgone satisfaction of consuming foods that are not part of his diet plan.
C. Assuming exercise is not leisure comma he trades consumption of current leisure for future health.
I wish you the best.
Answer: The sales associate must notify the DBPR in writing within 60 days regarding her change in residency
Explanation:
The options are:
a. The states associate broker is required to file the change of address on her behalf.
b. The sales associate broker is not required to notify DBPR because she did not change employers.
c. The sales associate must notify the DBPR in writing within 60 days regarding her change in residency.
d. The sales associate must file an application for Georgia real estate license.
From the question, we are informed that a sales associate moves from Jacksonville, Florida, to Atlanta, Georgia. The associate continues to be employed by the same broker, who has an office in Atlanta.
Based on the scenario, the sales associate should let the DBPR be aware that he or she has moved from
Jacksonville, Florida, to Atlanta, Georgia by writing to them within 60 days regarding her change in residency.