Answer:
$ 2,043.14
Explanation:
The shelf price for the two items are $924.95 and $12, 695.95
The total price for both will be
=924.95 + 12, 695.95
=$13, 620.9
A 15% discount on both equals to 15/100 x 13,620.9
=0.15 x 13,620.9
=2,043.135
=$ 2,043.14
Answer:
ah can u simplify it.. becuase at this stage you put the whole question down, its also not finished
Answer:
% people filed taxes = [Number of filed their taxes / Total number of people]100
Explanation:
% people filed taxes = [Number of filed their taxes / Total number of people]100
Assume;
Number of filed their taxes = 100
Total number of people = 1,000
% people filed taxes = [100/1000]100
% people filed taxes = 10%
I think the answer is a but I am not for sure
Answer: General partnership.
Explanation:
Gaston has formed a general partnership with the two other business owners.
A general partnership is a business set up where two or more individuals own a business, take part in it's decision taking process and share profits equally.