In this report, there are three variables being
mentioned. These are:
1st variable = 19 minutes
2nd variable = 7 jumps
3rd variable = 79%
In this problem, I believe what we are asked to do is to
identify the type of variable the 2nd variable is. We are given that
the 2nd variable is “7 jumps”.
This means that the 2nd variable is quantitative because it
refers to or relating to a measurement of something rather than the quality. We
also know that jumps can only take whole numbers, not decimal. Therefore it is
also discrete. Hence, the 2nd variable is:
quantitative and discrete
Answer:
The correct answer is B. Consumers will be unable to buy all the gas they want at the temporary price ceiling price.
Explanation:
At the time that the offer is recent for price control, demand can be stimulated by the existence of a more reasonable and affordable price for the consumer, so that there is an excess of demand against supply, which is It would imply that it should result in an increase in prices that should lead to an optimum level or breakeven point being reached at any given time, a situation that will not occur precisely because of price control.
By resenting the offer while increasing demand, despite the possible shortage, this shortage does not result in a price increase that would be normal, precisely due to the hand of the state that prevents free market development , since it restricts one of the factors that energizes it, which is the price.
The price of goods and services, as well as can increase or decrease the supply, can also increase or decrease demand, a game that alone should maintain a price that satisfies both consumers and producers, but when price control is introduced , only consumers will be satisfied, a situation that causes bidders to stop producing.
Answer: $112000
Explanation:
First, we calculate the book value in year 7 which will be:
= Depreciation × Balance life
= $400,000 × 3/10
= $120,000
Then, the cash flow as a result of the transaction will be:
= Asset sale - (Asset - Book value) × Tax rate
= 110000 - [(110000 - 120000) × 20%]
= 110000 - (-2000)
= 110000 + 2000
= 112000
Answer:
earnings/per year - cost/per year - taxes = profits
Explanation:
20 h /week a year has 4 weeks 20*52=1040 h/month
8h /1sunday a year she only work 12 sundays 8h*12=96h
$9 /h earnings
$1000 fixed costs
$1500 travel
20% taxes
1040+96= 1136h/year
1136*9= 10224 $/year total earnings
10224-1000-1500=7724 profits before interest and taxes
7724*(1-0.20)=6179.20 total profits
Well...if he earns $75 an hour....and he worked for 20 hours...that's
75 * 20 which = 1500
Now it says he also earns a flat fee....since the question states he billed the client 1800...and he only earned 1500 of it...that must mean that his flat fee would be
1800 - 1500 = 300
So his flat fee is 300...and his variable charge...is 75x (75 dollars per hour)
in an equation...this would look like
C(x) = 75x + 300