Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
The predetermined overhead rate based on direct labor cost. The information used in setting this rate includes estimates that the company will incur $754,000 of overhead costs and $580,000 of direct labor cost.
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= 754000/580000= $1.3 per direct labor dolar
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
<span>The account profile of a card holder includes the demographic data, default accounting code, authorization limits, and other account details.
The default accounting code is assigned all the associated transactions that has been made by the assigned cardholder or from the assigned managing account, unless there applies any other specific rule.
When the default accounting code is clicked upon, it displays the Default Accounting Code screen, along with the segment names and the segment values.
</span>
The current trend that Jamila should take advantage of is by choosing to seek capital from (D) venture capitalists.
Venture capitalists are a typically a type of firm that specializes in investing on startup companies and small businesses that they believe would have great long-term growth. Generally, this type of firm not only support the business owner through financing, but also by helping them grow the business through various other types of support.
Answer:
8,000= fixed overhead
Explanation:
Giving the following information:
Bell’s Shop can make 1000 units of a necessary component with the following costs:
Direct Materials $24000
Direct Labor 6000
Variable Overhead 3000
Fixed Overhead ?
The company can purchase the 1000 units externally for $39000. The unavoidable fixed costs are $2000 if the units are purchased externally.
Buy= 41,000/1,000= $41
Total Unitary cost= 24,000 + 6,000 + 3,000 + fixed overhead
41,000= 33,000 + fixed overhead
8,000= fixed overhead
Answer:
stockholders equity at the end of the year is $95000
Explanation:
given data
equity = $75000
net income = $15000
additional investment = $10000
dividend = $5000
to find out
stockholders equity at the end of the year
solution
we will find here stockholders equity that is express as
stockholders equity = Net income + equity - Dividends + Additional investment .....................1
put here value in equation 1 we get
stockholders equity = 15000 + 75000 - 5000 + 10000
stockholders equity = 95000
so stockholders equity at the end of the year is $95000