Answer:
$5,000
Explanation:
Given that,
Accounting profit = $10,000
Interest rate = 5%
Amount withdraw = $100,000
The economic profit is calculated by subtracting implicit costs and explicit costs from the total revenue.
Accounting profit is determined by subtracting explicit costs from the total revenue.
Accounting profit = Total revenue - Explicit costs
Economic profit:
= (Total revenue - Explicit costs) - Implicit costs
= $10,000 - (Interest income)
= $10,000 - (5% × $100,000)
= $10,000 - $5,000
= $5,000
Answer:
Explanation:
Amount realized on sale:
Cash $75,000
Purchaser’s note 675,000
$750,000
Adjusted basis (535,000)
Gain realized on sale $215,000
b. $215,000 gain realized ÷ $750,000 contract price = 28.67% gross profit percentage.
Cash received in year of sale:
Cash at closing $75,000
August principal payment 33,750
$108,750
Gain recognized (108750*28.67%) $31,179
A. Book gain $215,000
Tax gain (31,179)
Book/tax difference $183,821
B. $183,821 × 35% = $64,338 deferred tax liability
The excess of book gain over tax gain is a favorable difference.
Answer:
Anticipatory repudiation.
Explanation:
Penelope's attitude or follow up towards her ordeal above is an example of anticipatory repudiation.
This is also termed an anticipatory breach, is a term in the law of contracts that describes a declaration by the promising party to a contract, that he or she does not intend to live up to his or her obligations under the contract.
It generally is a breach that constitutes material of contracts that discharge the promisee from all the obligations that they are under.
Itoccurs when the promisor indicates before the time for his performance that he is unwilling or unable to carry out of the contract.
Answer:
Dr Land account 10,000
Cr Common Stock account 2,000
Cr Capital Paid in Excess of Par Value account 8,000
Whenever a company sells stock it must record the transaction under common stock account at par value (= 200 shares x $10 = $2,000). Any extra money received must be recorded as capital paid in excess of par value (= $10,000 - $2,000). The basis for the land that Jose Garcia contributes must be its fair market value ($10,000).
Answer:
open
Explanation:
Based on the description provided, it seems that Acme Sales is an example of an open system. This is a system that has external interactions which deals with information, energy, or material transfers into or out of the system boundary. In this scenario, Acme Sales is transferring information to and from the company by asking their customers questions over the phone which the clients are providing this information.