Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Answer:
E) brainstorming.
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that in this situation Zach is using the technique of brainstorming. This term refers to a group creativity technique in which members of the organization come together and spontaneously contribute any and all ideas they may have towards solving a specific problem that the organization is facing.
Answer:
a) The company turn its inventory at 1.5.
b) Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Explanation:
a) number of units sold = ($60000000/year)*(1 unit/$2000)
= 30000 units/year
COGS = 30000 units/year*$1000/unit
= $30000000/year
inventory = $20000000
flow time = inventory/flow rate
= $20000000/30000000 per year
= 0.67 years
inventory turns = 1/flow rate
= 1/(0.67)
= 1.5
Therefore, The company turn its inventory at 1.5.
b) %inventory cost per computer = 25%*0.6667 years
= 16.667%
16.667%*$1000 = $166.67 per unit
Therefore, Per unit inventory cost for a product that costs $1000 is $166.67.
Answer:
Refining crude oil into gasoline requires the use of chemicals, pressure, and heat to change the chemical makeup of the crude oil into a finished product of gasoline. PROCESS MANUFACTURING: deals with formulas and manufacturing recipes.
A production plant that serves as a point where workers and robotics bring together all of the components that create automobiles. ASSEMBLY PROCESS: manufactured units follow an assembly line.
Making steel is a process that cannot be easily stopped and restarted. CONTINUOUS PROCESS: the manufacturing process cannot be easily stopped.
Allen-Bradley builds motor starters. The machines that Allen-Bradley uses can make different types of starters without slowing down the process. FLEXIBLE MANUFACTURING: different models can be manufactured in the same process.
A tractor manufacturer looked at their production techniques and eliminated the activities in production that do not add value to the consumer. LEAN MANUFACTURING: very simple and lean manufacturing process.
A bicycle company makes 18 models in more than 2 million combinations. The customer chooses the model, size, color, and design. MASS CUSTOMIZATION: high degree of product customization.
<span>To find the compound interest of an investment you have to use this formula, A = P(1 + r/n)^nt, where A is the total amount you have after the investment period, P is the amount you invest or the amount you put in, r is the rate of the of the compound interest in this case 10%, n is the amount of time the interest will be compounded for example, 4 months a year(quarterly) or 6 months a year(semi annually), and t is the amount of time you invest in years.
So in this case you are going to substitute everything in the formula with their given value. So P = $700, r = 10%, n = 21 (because it is the number of months we invest for), and t = 2 years (because 21 months fit perfectly in 2 years, and t must always be in years). The resulting formula will be A = $700(1 + 0.1/21)^(21 x 2), which will give you an answer of $855 rounded to the nearest dollar.</span>