answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lorasvet [3.4K]
1 year ago
6

Suppose there are two breakfast restaurants in your college town, Waffle Kingdom and Flip’s Flapjacks, and they decide to operat

e collusively as a cartel. If both restaurants abide by the cartel’s agreement, then each will earn $100,000 in profit. If both restaurants cheat on the cartel’s agreement, then each will earn $25,000 in profit. If one restaurant cheats and the other abides by the agreement, then the cheater will earn a profit of $150,000 while the firm that abides will have a loss of $12,500.1 The most profitable combined outcome for the two restaurants would bea. for both restaurants to abide by the cartel’s agreement.b. for both restaurants to cheat on the cartel’s agreement.c. for Waffle Kingdom to cheat on the agreement and Flip’s Flapjacks to abide by the agreement.d. There is not a profitable outcome for both restaurants
Business
1 answer:
3241004551 [841]1 year ago
3 0

Answer:

a. For both restaurants to abide by the cartel’s agreement.

Explanation:

These type of agreements unite companies that have common interests or are in a similar industry to form an association.

You might be interested in
Southern Rim Parts estimates its manufacturing overhead to be $495,000 and its direct labor costs to be $900,000 for year 1. The
Zarrin [17]

Answer:

Job 301    $   11,000

Job 302   $  16,500

Job 303   $ 22,000

Explanation:

\frac{Cost\: Of \:Manufacturing \:Overhead}{Cost \:Driver}= Overhead \:Rate

To calculate the overhead rate <u>we divide the estimated overhead cost by the estimated cost driver:</u>

\frac{495,000}{900,000}= Overhead \:Rate

0.55 overhead rate

Job 301 $20,000 labor cost x 0.55 overhead rate

11,000

Job 302 $30,000 labor cost x 0.55 overhead rate

16,500

Job 303 $40,000 labor cost x 0.55 overhead rate

22,000

8 0
1 year ago
Parkway Company incurred $126,000 in material costs during July. Additionally, the 12,000 units in the Work-in-Process Inventory
IRINA_888 [86]

Answer:

$ 13.167 / unit

Explanation:

Data provided:

Beginning material cost = $ 126,000

Number of units in work in progress = 12,000 units

Material cost assigned = $ 32,000

thus,

the total material cost involved = $ 126,000 + $ 32,000 = $ 158,000

Now,

the material cost per equivalent unit = Total material cost involved / number of units

on substituting the values, we have

the material cost per equivalent unit = $ 158,000 / 12,000

or

= $ 13.167 / unit

7 0
1 year ago
An artist who uses a spontaneous, less fussy approach to painting can be said to be using the ____________ technique
Scilla [17]
The technique that the artist is using could be described as the alla prima technique in which it is often used in paintings such as the oil paintings. It is a painting technique that uses wet paint to be able to give out its spontaneous and fuzzy look. The wet paints that are being applied to the portrait has many layers to show its structure or the beauty of the technique.
3 0
1 year ago
. Tiger Mfg. owns a manufacturing facility that is currently sitting idle. The facility is located on a piece of land that origi
klasskru [66]

Answer: $1,200,000

Explanation:

The firm should include $1,200,000 as the cost of the Manufacturing facility for a new project in it's analysis.

This is because $1,200,000 is the opportunity cost of not selling the facility. The old costs that were incurred for the land and the facility are to be considered sunk costs as they have already been incurred and the only relevant cost now is what the market will pay for the facility which is $1,200,000.

3 0
2 years ago
MegaRock produces quick setting concrete mix. Production of 200,000 tons was started in April, 190,000 tons were completed. Mate
Paha777 [63]

Answer:

A. $3,610,000

Explanation:

The Equivalent production = 190,000 + [70% × (200,000 - 190,000)] = 197,000 tons.

While the Cost per unit = ($3,152,000 + $591,000)/197,000 = $19;

the transferred costs = 190,000 × $19 = $3,610,000

= $3,610,000 which is the final answer.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Starlight Movies markets its DVDs and Blu-rays online. Recently, Starlight adopted a new program that offers their current custo
    14·1 answer
  • Kwan wants to open a new business in his own country, Singapore. He has decided on a form of licensing that will provide him wit
    8·1 answer
  • Tektron Industries has Beginning and Ending Raw Materials Inventories of $32,000 and $40,000, respectively. Direct Materials use
    14·1 answer
  • Hayes Bakery has sales of $30,600, costs of $15,350, an addition to retained earnings of $4,221, dividends paid of $469, interes
    8·1 answer
  • Donald owns a two-family home. He rents out the first floor and resides on the second floor. The following expenses attributable
    15·1 answer
  • Throughout the text, Thoreau uses repetition, particularly parallel structure. Identify three or four examples and analyze their
    13·1 answer
  • Lorie Nursery plans to sell 320 potted plants during April and 240 units in May. Lorie Nursery keeps 15% of the next month's sal
    8·2 answers
  • Consider three imaginary countries. In Aire, saving amounts to $4,000 and consumption amounts to $12,000; in Bovina, saving amou
    14·1 answer
  • Given a stock index with a value of $1,200, an anticipated dividend of $45, and a risk-free rate of 6%, what should be the value
    12·1 answer
  • The price of oil in the United States has been very volatile over the last 50​ years, with the real price of oil showing a few d
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!