<span>stock sold per share $32.50
Dividend per share $1.25
Return rate is 10.5%
Percentage of Dividend for share is:
32.50* x/100 = 1.25
32.50 x = 1.25*100
x = 125/32.50
thus, x = 3.85
so Dividend percentage is 3.85%
to find Growth rate, we have to reduce the dividend percentage from return rate percentage:
= 10.5 - 3.85
= 6.65
The equilibrium expected growth rate is 6.65%</span>
Answer:
The best question to ask the CEO's personal assistant while you are waiting for the CEO is:
Could you tell me about your work environment?
Explanation:
This question will enable you to build rapport with the personal assistant and to learn more about the organization. It will expose the personal assistant's job satisfaction level, the job setting, and social features, including physical conditions for a worker at the organization to fulfill her responsibilities. The question will also expose the general employee feelings of wellbeing, workplace relationships, productivity efficiency, and employee health. It will expose the organization culture, which is an important determinant of organizational success.
As long as the production times and price points were simular then it would. However, with assuming it costs much more of a hellicoper then it does for a scooter to be produced they would definitly benefit from trading one schooter for one helicopter with Jamestown. They will benefit due to time and money that is being saved.
Answer:
The correct answer is (C) Diagnosis.
Explanation:
The marketing plan is the starting point to successfully implement the business strategies of any business. It is a written document that must contain the objectives, strategies and actions to be performed. It must be developed both strategically and tactically; that is, you must consider the conditions surrounding the business and the details of the execution of the plan.
Within the strategic level, there is the diagnosis. This step is fundamental, as it provides the foundation for the development of a good marketing plan. The diagnosis allows to gather crucial information regarding the initial situation of the business and the market, with which it is possible to anticipate the threats or opportunities provided by external factors.
Cost price = 6,500
Selling price + profit = 9500
Profit gained = 9,500 - 6,500 = $3000
Number of tires bought = 3000/50 = 60
The dealer bought 60 tires.