answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
1 year ago
10

CoolBreeze Manufacturing produces a single product, a tabletop fan. They reported the following information from their operation

s last period:___________.
Cost of Direct Materials used in production: $50,000
Cost of Direct Labor wages: $37,500
Variable Manufacturing Overhead: $25,000
Fixed Manufacturing Overhead: $125,000
Total units produced: 10,000
Under absorption costing what was the per-unit cost of the units produced?
a. None of the above
b. $23.75
c. $12.50
d. $11.25
e. $8.75
Business
1 answer:
Vikentia [17]1 year ago
4 0

Answer:

The correct answer is B.

Explanation:

Giving the following information:

Cost of Direct Materials used in production: $50,000

Cost of Direct Labor wages: $37,500

Variable Manufacturing Overhead: $25,000

Fixed Manufacturing Overhead: $125,000

Total units produced: 10,000

The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. <u>The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead. </u>

First, we need to calculate the total cost:

Total cost= 50,000 + 37,500 + 25,000 + 125,000

Total cost= $237,500

Now, the unitary cost:

Unitary cost= 237,500/10,000= $23.75

You might be interested in
Fabian is proud of his slides and wants to print them out for his audience. However, he has 25 slides and an audience of 50. Wha
wariber [46]
<span>The best and most correct answer among the choices provided by the question is the third choice. It is advisable to e</span><span>xplore the printing options since you have the ability to print multiple slides on one page. </span><span>I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!</span>
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
B. At one time, the centrally planned economy of China encouraged farmers to produce
gladu [14]

Answer:

At one time, the centrally planned economy of China encouraged farmers to produce  iron in their backyards, rather than have factories make iron. This proved unsuccessful,  since most of the farmers' iron was of poor quality. Why do you think this approach was  unsuccessful? How could this experiment become a success in a free market economy?

The reason why the approach whereby farmers make iron in their backyard could not work out is as a result of not being inclined in that market as they are only skilled in agriculture, also they do not understand the rhetorics of the business.

The experiment would be a success in a free market as anyone is allowed to sell such product, this gives room for competition and helps to price reduction which is good for the consumers, also it would help in improvement of such product's quality because of competition involved

Explanation:

3 0
2 years ago
An analyst asked to perform a TCO analysis for a system would need to take into account
balu736 [363]
Can you dm me for the answer I’m not home rn I’m trying to help out a lot of people
4 0
1 year ago
What is a flexible​ budget? A. The difference between the master budget and the flexible budget B. The orginally planned budget
Anestetic [448]

Answer:

I do believe the answer is a please correct me if I'm worng

8 0
1 year ago
With 100 employees on staff, your company's insurance company recommended an online two-hour seminar each employee should watch
Helga [31]

Answer:

$7,000

Explanation:

The insurance company will actually save some money, but I doubt that your company does. We can assume that the seminar will be paid by the insurance company and it costs $15,000. After watching that seminar, accidents should decrease by 25% of an equivalent to = $88,000 x 25% = $22,000

Since the insurance company will save $22,000 with the seminar and the cost of the seminar is $15,000, its net gain = $22,000 - $15,000 = $7,000

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Chris bought 10 shares of Apex Company for $25 each, and later sold all of them at $45 each. This transaction resulted in what t
    14·2 answers
  • A key part of planning is organizational design and strategic human resources. True or False?
    11·2 answers
  • Which NIMS Management Characteristic includes maintaining accurate and up-to-date inventories of personnel, equipment, teams, an
    15·1 answer
  • Which of the following features of preferred stock makes the security more like debt than an equity instrument?a) Votingb) Noncu
    6·1 answer
  • "A" represents the new quantity demanded, while "B"
    10·2 answers
  • When Samantha, manager at ABC International, seeks and receives information from both web and industry journals, she is acting a
    5·1 answer
  • An electronics store has a current inventory of 50 stereo systems. The lowest priced stereo system in the store sells for $800,
    12·1 answer
  • Ben &amp; Jerry’s Homemade, Inc., the Vermont-based manufacturer of ice cream, frozen yogurt, and sorbet, was known for having a
    15·1 answer
  • It takes 3 minutes to load and 2 minutes to unload a machine. Inspection and packing times total 1 minute; travel between machin
    13·1 answer
  • Eaton Tires manufactures tires for dune buggies and has two different products, nubby tires and smooth tires. The company produc
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!