Answer:
Depending on what game Jennifer played, she might have to pay taxes. If Jessica won the money playing [email protected]@ck or [email protected]@[email protected] she doesn't need to pay taxes.
Explanation:
The IRS requires casinos in Las Vegas to withhold 25% of total gambling winnings (or 30% if the gambler is from a foreign country). When a casino withholds taxes, they will provide you with IRS Form W-2G.
You must remember to keep Form W-2G so you can report it on your IRS Form 1040 tax return at the end of the year, to avoid being taxed twice.
But winnings from some table games are not taxed, e.g. [email protected]@ck, [email protected]@[email protected], [email protected], and roulette are not taxed.
Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
Answer: It created a platform for small business owners to open online stores to meet the needs of consumers in Chinese speaking areas within and outside China.
Explanation: Taobao with over one billion listings,is owned and founded by Alibaba( a Chinese entrepreneur) in the year2003. Taobao is a market place for consumers of Products,it helps to create Opportunity for Businesses to market their products and services,this platform has helped to build the Chinese Economy empowering people and helping to improve creativity, It also helped Chinese entrepreneur to be accessible to the world over.
Answer:
$4,500
Explanation:
depreciation expense
= [revised cost of asset - salvage value]/[remaining life of the assets]
= [$39,000 - $3,00]/[8 years]
= $4,500
Therefore, The Depreciation expense for Year 6 is $4,500.
Answer:
the equivalent units of production is 250 units
Explanation:
The computation of the equivalent units of production is units under FIFO method is shown below:
= Opening inventory balance in units + additional units - ending inventory balance units
= 25 units + 275 units - 50 units
= 250 units
hence, the equivalent units of production is 250 units
We simply applied the above formula so that the correct value could come
And, the same is to be considered