Answer:
Option A is Correct one.
<u>The budgeted required production for August is 11,600 units.</u>
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units
If the A.P.R. for a specific card is set at 9.99% - 23.99%, it shows the range of the A.P.R bank is offering for the card. It means the A.P.R. can be any % between 9.99% and 23.99%. The A.P.R. is decided on the basis for the credibility of the borrower. The credit score of the borrower is the factor to determine the credibility of the borrower. Hence the A.P.R of the card is determined on the basis of the credit score of the borrower.
Hence, the correct answer is:
b. One of the primary factors determining your card's A.P.R. is your credit score
Answer:
Collectivism
Explanation:
The collectivism refers to the group who worked as a team and given the priority according to their roles, designations.
As we use the concept synergy that 1 + 1 give 11 i.e means due to efforts of group we can accomplish the company target as compare to the individual effort.
Since in the given question, the Daniel workplace does not have any structured hierarchy and all employees are treated equally so in this case, the collectivism is low in this organization.
Answer:
Earth = $90,000
Wind = $67,500
Fire = $202,500
Explanation:
Activity based costing is a costing system that assigns the cost of identified activities , mostly overhead and indirect cost to all products and services produced according to the respective volume of the activities consumed by each of the products and services , using cost drivers.
Workings.
The cost driver in the scenario is Machine set up
Earth = 80 set up
Wind = 60 set up
Fire = 180 set up
Total = 320 set up
General Overhead = 360,000
Earth = 80/320 *360,000 = 90,000
Wind = 60/320*360,000 = 67,500
Fire = 180/320*260000 = 202,500