Answer:
$61,175
Explanation:
Base on the scenario been described in the question, we expected to solve for the future worth
The table of the cash flow is shows in the picture
We can find that by calculating the Future worth
Future Worth = {2,500 + 1,500(P/A 7%,10) 100 + (P/G 7%,10) } [F/P 7%, 20]
Future worth = { 2,500 + 1500(7.024) + 100(27.716)}
Future worth = $61,175
Answer:
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
Explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solution to the problem
Let X the random variable that represent the variable of interest of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
For this part we want to find a value a, such that we satisfy this condition:
(a)
(b)
Both conditions are equivalent on this case. We can use the z score again in order to find the value a.
As we can see on the figure attached the z value that satisfy the condition with 0.25 of the area on the left and 0.75 of the area on the right it's z=-0.674. On this case P(Z<-0.674)=0.25 and P(z>-0.674)=0.75
If we use condition (b) from previous we have this:
But we know which value of z satisfy the previous equation so then we can do this:
And if we solve for a we got
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
Answer:
$20 million
Explanation:
The computation of the ending inventory if FIFO is used
= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory
= $3 million + $17 million
= $20 million
We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.
Answer:
$546,750
Explanation:
Sales 2,498,000
COGS (1,376,000)
gross profit 1, 112,000
S&A salaries (219,000)
other S&A (346,000)
underapplied MO (10,250) *
net income 536.750
*we need to compare the actual voerhead with the applied overhead:
<u>actual overhead:</u> 176,000 + 420,000 = 596,000
<u>applied overhead:</u>
overhead rate:

568,000 / 32,000 = 17.75
33,000 x 17.75 = 585.750
overhead
<u>debit credit</u>
596,000 585,750
10,250 underapplied overhead
As the applied was lower it is underapplied we need to recognzie more cot thus, the net income decrease.
<span>To calculate the number of people for whom to provide supplies for (B) you need to subtract the number of people who brought their supplies (P) from the overall number of people (72).
B=72-P</span>